Katar'a Bir Şok Daha!

Kredi değerlendirme kurumu Moody's, arap komşuları ile problemleri sürdüğünü ifade ederek Katar’ın krediye bağlı notunu olumsuza çekti.

Katar'a Bir Şok Daha!

Küresel kredi derecelendirme kurumu olan Moody's Investors Service, Katar'ın kredi notu görüntüsünü, OPEC devletleri ve Arap komşularıyla yaşamış olduğu diplomatik krizin kaynaklanmış olabilecek finans risklerini ifade ederek, "olumsuz" puana düşürdü.

KATAR’IN KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Moody's, anlaşmazlığın seri bir çözüm olasılığının olmadığı nedenden dolayı Katar’ın notunu "duran" dan "olumsuz" a düştüğünü, fakat uzun vadede devlet kredi notunun "Aa3" te tutacağını bildirdi. Kredi derecelendirme kurumu Moody’s, hızlı bir çözüm olasılığının ardından çıkışının az bir ihtimal dahilinde olmasından, arasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu devletleri aracılığıyla uygulanan hava, kara ve deniz ablukası ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

UZAYAN BELİRSİZLİK BU DURUMA NEDEN OLDU

Kredi derecelendirme kurumu Moody's verilerinde, "Uzamakta olan belirsizliğin bu dönem içerisinde 2018’e kadar genişlemenin olasılığı ve anlaşmazlığa dönüşmesinin ardından önümüzdeki birkaç ay sürecek olan dönem içerisinde hızlı bir çözüm olasılığı olmaması veya bu durumun çözülmesi için düşük olması, Katar'ın devlet kredi temelini olumsuz olarak etkileyeceği riskini getirmiş oldu." diye ifade etti.

 

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri