SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, Katar'ın Körfez ülkeleriyle problemlerini hatırlatan gazetecilere, "Bu problemler içinde asıl ihtiyaç yiyecek ve içecek böyleyse İktidarımız hedef gösterdi biz de bu eksikliği gidermek istedik. Katar’la daha önce çok yüksek bir yiyecek içecek alışverişi yapmıyorduk vesileyle başlamış oldu." dedi.

İSTEKTE BULUNULDU, DÜŞÜNÜYORUZ

Ülkemizde et ve süt sektörünün gelmiş olduğu teknik yetenek gıda satışını yapabileceği anlamına geldiğini söyleyen Tarık Tezel, "Yakın çevremizde bu tarz bir istek bulunuyorsa niçin düşünülmesin." dedi.

SIĞIR SATABİLİRİZ

Ülkemizde süt ve kırmızı ette yeteri kadar hayvan bulunmadığını dile getiren Tarık Tezel, şunları iletti: "Her sene aşağı yukarı 50 bin baş süt ineği, 50 bin başla 500 bin baş arasında farklılaşan rakamlar da besi sığırı ithal etmekteyiz. Yani bize ait olan hayvan kaynaklarımız geliştiremezsek bu dış alım diğer günler de sürecek. Eğer gerekli ve yeteri kadar yatırım yapılırsa Türkiye hayvancılıkta kesin ihracatçı, piyasa oluşturucusu, senede 50 milyar dolara kadar kazanç elde eden, 1 milyar dolar dış satım yapan, gelişen, verimli, rekabetçi bir ülke olur. Bu potansiyel ülkemizde mevcuttur.” dedi.