Amerika Birleşik Devletleri merkezli Bloomberg’in haberine göre, Katar Havayolları’na 60 uçuşa mal olacak 4 bin ineğin taşınmasıyla, ülkede baş gösteren Katar gıda krizinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

“KATAR İÇİN ÇALIŞMA ZAMANI”

Power International Holding'in CEO'su el Khayyat, "Zaman, Katar için çalışma zamanıdır." ifadesinde bulundu. Katar'ın başkenti Doha'nın 50 kilometre dışındaki hayvancılık sektörü daha fazla geliştireceğinive büyütüleceğini söyleyen Katarlı iş adamı, "Muhtemelen Temmuz ayının ortalarından bu yana süt imal etmeye başlayacağız." ifadesinde bulundu.

KATAR ABLUKAYI TEMİZLEMEK İÇİN YOL ARIYOR

Diğer taraftan, en yakın komşuları Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin kara, hava ve deniz sınırları kapatılan Katar, ablukayı temizlemenin yollarını arıyor.

Katar gemileri Umman'daki Sahar Limanı'na göndererek aştı. İlk geminin ardından iki geminin daha limana yöneldiği bildirildi.
Katar liman yöneticileri, yaşanan krizin ardından meydana gelen ablukanın 'çevresinde dolaşan' hamleye ilişkin bilgileri paylaştı.

Doha'daki Hamad Limanı'ndan yola çıkan bir kargo gemisi, Umman'daki Sahar Limanı'na durdu. Maersk adlı uluslararası deniz taşımacılığı şirketi daha önce Katar'a gelen kargo gemileri için Umman'daki limanların kullanılabileceğini bildirmişti.