Körfez krizi sonrasında yönünü Türkiye'ye çeviren Katarlı yatırımcılar Türkiye'deki yatırımlarına yeni yatırımlar ekleyecek Körfez'de yaşanan Katar krizi, Türkiye ve katar ilişkilerini daha da güçlenmesini sağlayacak.

KATAR TÜRKİYE'DEKİ YATIRIMLARINI ARTTIRMA YOLUNDA

Katar sermayesi Türklerle birlikte üretim için çalışmalara başlıyor. Körfez'de meydana gelen Katar krizi, Türkiye için kaçırılmayacak bir fırsat oldu. İki ülkenin zaten iyi olan siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri bu dönemde en yüksek seviyesine çıktı.

TÜRKİYE'YE DOĞRU YOLA ÇIKTILAR

Katar'a ihracat yükselirken, Katarlı firmalar yeni yatırımlar için Türkiye'ye doğru harekete geçtiler. Katarlı firmalar, Türk üreticilerle görüşmek amacıyla 3-4 Ağustos'ta İzmir'e gelecek. Katar'dan Türkiye'ye yeni yatırım haberini, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci verdi. İzmir’de bulunan firma ve tesisler iki gün boyunca Katarlı misafirlerini ağırlayacaklar.

Yatırımcılar üretim, depolama, pazarlama ve dağıtım gibi süreçleri yerinde takip edecekler. Ziyarette firmalara, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Jassim el Sani de eşlik edecek. Türkiye krizin ardından Katar'a 220 uçak, 1 gemi ve 16 TIR ile toplam 18 bin ton ihracat ürünü göndermişti.