Katar Petroleum firmasının, Avrupalı enerji şirketi Royal Dutch ile küresel deniz taşımacılığında kullanmak için dünya çapında sıvılaştırılmış doğalgaz yakıt ikmal tesisleri kurma anlaşma sağlandığı açıklandı.

FİRMADAN AÇIKLAMA GELDİ

Katar Petroleum firmasının yaptığı bildiride, QP İcra Kurulu Başkanı Saad Şeride el-Kaabi ve Royal Dutch yöneticisi Ben van Beurden, Doha'da yakıt ikmal tesislerinde birim anlaşması imza kutlamasına geldi. Tesisler için Avrupa, Ortadoğu ve Doğu Asya'daki doğru bölgeler konuşulacağı açıklandı.

2030’da 50 MİLYON TON

QP CEO'su Kaabi'nin imza kutlamasında "Yakıt ikmali tesislerini ve sıvılaştırılmış doğalgazı, deniz taşımacılığında berrak enerji kaynağı olarak ilerde çok şey vadeden bir fırsat şeklinde düşünüyoruz. LNG yakıt ikmali için

BÖLGEDE Kİ EN BÜYÜK ENERJİ İŞ BİRLİĞİ

Royal Dutch'in Katar'daki petrol ve doğalgaz işinde aşağı yukarı 20 milyar dolarlık Doha'nın en büyük enerji iş birliği arasında yer alacak.

Katar, başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak kaydıyla 27 devlete doğalgaz satıyor. Katar ise dünya üzerinde ki doğalgaz tüketiminin yüzde 30'luk kısmını denk geliyor.