Katar’ın Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah Bin Saoud al Thani, devlet rezervinin, kralın ailesinin varlığının da dahil edilmek kaydı ile Körfez ablukasının karşısında problem oluşturmayacağı düzeyde güçlü olduğunu belirtti. Şeyh Abdullah Bin Saoud al Thani aynı vakitte QNB, Harrods ayrıca Kraliyet Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi olarak koltuğu bulunmakta.

“YETERİNCE NAKİT REZERVİMİZ BULUNUYOR”

Şeyh Abdullah Bin Saoud al Thani, CNBC'ye vermiş olduğu röportajda, "Bu bizim programımızın gücünü gösteriyor. Herhangi bir kriz durumunda yettiğinden fazla nakit depomuz bulunuyor. Bizi bu tarz engellemeler ile korkutmaya boşuna çabalamasınlar." dedi. Şeyh Abdullah Bin Saoud al Thani diğer yönden, Merkez Bankası rezervininde 40 milyar dolar ve altın, Katar'ın yerli ve yabancı yatırım fonunu yönetmekte olan Katar Yatırım Otoritesi'nin de nakit ile değişebilecek 300 milyar dolarlık varlığının bulunduğunu ekledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teröre destek suçlaması ile 5 Haziran 2017’den itibaren başlamak kaydıyla Katar ile diplomatik ve nakliye bağlantısının kesmesinin sonrasında Katar menkul kıymetlerinin zayıflama görülmüş ayrıca spot piyasasında riyal dengesiz bir seyir izlemekte bulunuyordu.

Doha’da ablukayı başlatan devletlerin suçlamalarını reddederken, Şeyh Abdullah Bin Saoud al Thani, her türlü terörizm etkinliğinin ilişkin katı kurallarına sahip olduklarını tekrarlayarak ve devletin iyi ve emsalsiz bir programa sahip olduğunun altını çizdi.