Katar’a uygulanan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’nin kuşatma kararında zarar görenlere tazminat ödemeleri için dava açacak.

KATAR TAZMİNAT DAVASI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Hükümetin yanında olan Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, üç ülkenin hava sahasını Katar'a kapatmasından ve uyguladığı kuşatmada zarar gören Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi memleketi vatandaşlarına tazminat ödenmesi için küresel hukuk bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu. Bakan, büronun bu ülkelerden, ulusal mahkemeleri aracılığıyla mevcut zararların giderilmesini talep edeceğini ifade etti. Merri, bu ülkelerdeki mahkemelerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ise uluslararası sözleşmelerde geçen "zararın giderilmesi" ilkesi çerçevesinde uluslararası mahkemelere başvurulacağını belirtti.

"TOPLU CEZALANDIRMA VE ULUSLARARASI SUÇ"

Sözü geçen konularda kararları "toplu cezalandırma ve uluslararası suç" olarak bildirilen Merri, komitenin Körfez'deki krizin ardından 700’e yakın eleştiri geldiğini ve trajik aile sorunlarıyla gördüklerini söylyerek bu durumu kabullenerek susmanın mümkün olmadığını söyledi. Merri, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi olarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'deki insan hakları kuruluşlarıyla konuşarak kuşatma nedeniyle Katar ve bu üç memleketin halkının maruz kaldığı ihlallerden sonuç alınması için hemen harekete geçilmesini talep ettiklerini söylemişti.

Hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı bürokratların 48 saat içinde ülkeden çıkmasını söylemişti. Suudi Arabistan Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.