Sarımsak yetiştiriciliğiyle adından söz ettiren Kastamonu, önemli ham maddelerinden sarımsak olan pastırma imalatını da artıracak.

DOĞAL YOLLARLA KURUTULMALI

Çemeninde Taşköprü sarımsağı kullanılması, doğal yoldan kurutulan ve lezzetiyle Türkiye'nin birçok şehrinden talep gören Kastamonu pastırması, Ramazan ayının gelmesiyle daha çok bir ilgi gördü.

YAKLAŞIK 200 TON PASTIRMA

Senelik yaklaşık olarak 200 ton pastırma üreten kentin bu işi 200 senedir devam eden şirketler de bulunmakta.

15 SENEDİR BU İŞİ YÜRÜTOR

Pastırma üreticisi Ayhan Ekicioğlu yaptığı açıklamada, 15 senedir Kastamonu’da pastırmacılık ile uğraştıklarını belirtti.

LEZZETİYLE HERKESİN BEĞENİSİNİ TOPLADI

Kastamonu pastırmasının fırınlarda değil doğal yollar ve ortamlarda kurutularak lezzetiyle herkesin beğenisini topladığını ifade eden Ekicioğlu, "Sığırın sırtından ve budundan yumuşak yerlerinden pastırma eti alınıyor. Bu etler pastırmalık olarak hazırlanıp daha sonra, etin üzerindeki fazlalıklar çıkarılıyor pastırmalık olacak şeklinde ayarlanır. Pastırmalık düzene çevrilen ete tuz atılır.” dedi.

“3 GÜN TUZDA BEKLİYOR”

Ayhan Ekicioğlu sözlerini şöyle bitirdi:
“3 gün boyunca tuzda kalan pastırma eti sonra yıkanıyor. Kuruması için bir buçuk ay asılı şekilde bekletilir. Kuruyan pastırmanın üzerine çemen sürülerek. Pastırmaya tat veren çemendir. Çemen tadını büyük oranda sarımsaktan alıyor. Kastamonu'nun meşhur Taşköprü sarımsağının bu lezzette çok büyük bir payı bulunuyor. Kastamonu pastırması senelerce doğal yollarla yapıldığından çok seviliyor."