Ramazan Bayramı’nda kartlar ile toplam 4.1 milyar Türk Lirası tutarında ödemenin yapıldığı açıklandı. Bankalar arası Kart Merkezleri'nin yani kısaltma olarak BKM’nin açıklamasındaki oranlara göre, 24 ile 27 Haziran 2017 tarihleri arasına denk gelen Ramazan Bayramı ve Arife Günü’nde kartlar ile 4.1 milyar Türk Lirası tutarlarında ödemesi yapılarak rekor kırıldı.

2 MİLYAR TL’Sİ MARKET, AKARYAKIT, GİYİM

Ödemelerin aşağı yukarı yarısı yani 2 milyar Türk Lirası market, akaryakıt ve giyim kuşam harcamasına yapılan ödemeler olarak gerçekleştirildi. En fazla harcamanın olduğu sektör ise market sektörü, toplam kartla ödeme yapılma oranı yüzde 21'ini oluşturdu, akaryakıt istasyonları ve giyim sektöründe ise yüzde 14’lük oran ile ödeme gerçekleştirilmiş oldu. Toplam kartlı ödemenin yarısının bu üç sektör içinde gerçekleşmesi sağlanırken yemek ve çeşitli gıda sektörleri ise kartla yapılan ödemeler için yüzde 8'lik kısmı oluşturarak en fazla harcaması olan sektörlerin arasında yerini almış oldu.

ARİFE GÜNÜ EN FAZLA İŞLEM 18:12’DE OLDU

Bankalar arası kartla işlem trafiği gerçekleştirilen işlem sayısına göre daha önceden ‘Anneler Günü’ haftası ulaşılan en yüksek işlem rekoruydu Ramazan Bayramı’nın Arife Günü sayesinde karla ödeme işlem rekoru yenilenmiş oldu. 24 Haziran Cumartesi günü en fazla kartla ödeme gerçekleşen saat aralığı ise 18:00 ile 19:00 olurken en fazla ödemenin gerçekleştiği dakika ise 18:12 oldu.