Karadeniz'in Dalgaları Elektrik Üretecek

Trabzon'da dalga, rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üretimi yapılması için '3'lü temiz ve yenilenebilir enerji' projesi oluşturdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) aracılığıyla geliştirilen proje ile hem temiz enerji sağlanması hem de enerjide dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor.

Karadeniz'in Dalgaları Elektrik Üretecek

Karadeniz'in Dalgaları Elektrik Üretecek

Karadeniz'in hoyrat dalgalarından elektrik enerjisi üretimi yapılması için harekete geçildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde(KTÜ) dalga, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretebilmek için özel bir proje hazırladı. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından(DOKA) desteklenen projede kullanılan yerli malzemeler, Trabzon Limanı etrafında deniz tabanına sabitleyici çivilerle yerleştirildi. Tribün parçalarıyla tribünleri koruyacak kabinlerin yerleştirileceği montajlarda aynı zamanda güneş panelleri de konulacak. Sistem devreye sokulduğunda dalga, rüzgar ile güneşten sağlanan enerji, filtreler tarafından dönüştürülerek 6 kilovat saatlik enerji üretimi yapılacak.

"TÜM TASARIMLAR BİZE AİT"

Projenin gerçekleştiren yapan KTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, dalga enerji düzeninin denize kurulumuyla alakalı bütün donanımların mekanik aksamların tasarımı ve imalatlarının proje ekibine ait olduğunu söyledi. Projedeki güneş enerji sisteminin de tasarımının kendilerine ait olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altaş, "1 ay sonra enerji üretimine geçip açılışını yapmak istiyoruz. Projede yer alan enerji dönüşüm yöntemleri dünyada var olmakla birlikte, kullanılan teçhizatları geliştirerek özgünlük kazandırdık. Bizim kuracağımız proje ülkede belki bu kapsamda uzun süreli kalacak ve belki de ilk proje olacak. Bunun devamının gelmesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

"ENERJİYİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRMEK İSTİYORUZ"

Doğu Karadeniz'e ait dalga ölçüm verilerinin hiçbir yerde olmadığını ve bu düzenekle Karadeniz'in dalgalarının enerji potansiyelinin de ölçümü yapılabileceğine işaret eden Prof. Dr. Altaş, şu ifadeleri kullandı:

"Gelecekte yapılmak istenen enerji projelerinde dalga enerjisinden de yararlanılabilecek. Rüzgar enerji eklentileri de kurulduktan sonra '3'lü yenilenebilir enerji sistemi'ne dönüşecek. Bu 3 kaynaktan üretilecek elektrik enerjisinin sürekliliğini sağlamak için yeni tasarım ve cihazlar geliştirecek. Güneş yokken dalga var, dalga yokken güneş var, rüzgar yokken güneş var. Üçünün bir arada olduğu zamanlar da var. Biz istiyoruz ki bu kaynakların süreksizlik içeren kısımlarında, diğer bir kaynaktan gerekli enerjiyi sağlayarak enerji sürekliliğini yönetmek."

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK"

Altaş, projenin çevre dostu ve tamamıyla yerli olduğunun altını çizerek, "Dalga, güneş ve rüzgar enerji sistemlerinin çevreye atığı, dumanı, zehirli gaz salınımı yok. Ülke ekonomisine baktığımız zaman, bunun katkısı çok küçük kalır ama bizim hedefimiz bu değil. Biz burada Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Bu çalışma, ileriye dönük olarak yerli ve milli bir yatırım olacak. Kaynak kendimize ait, enerjiye dönüştürmek için kullandığımız cihazları kendimiz üretiyoruz. Dışa bağımlılığını minimuma indiriyoruz. Biz bu kaynakları kullandığımız zaman enerjide dışa bağımlılığımızı hem azaltacağız hem de kendimize ait yerli ve milli enerji kaynaklarımız artacak" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR