Tüfenkci,  tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar görülebildiğini, yoğunluğun en fazla yaşandığı 30 Haziran-26 Ağustos tarihlerinde Trakya'daki 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını ifade etti.

Öte yandan yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla İstanbul’da birçok vatandaş tatilini ve bayramını il dışında geçirmek için yollara düştü. İstanbul içinde beklenen trafik yoğunluğu görülmedi. Yollar ve şehir adeta bomboş kaldı. Tatilciler İstanbul’u terk etmeye başladılar. Belirli aralıklarla görülen trafik çok fazla etkisini hissettirmedi.

Bayram tatilinin uzun olmasını fırsat bilen İstanbullular şehri boşaltmaya başladı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde her hangi bir trafik sıkışıklığı oluşmadı. Otobüslerde sıkışıklılık yaşanmadı ve yollarda da özel araç sıklığı görülmedi. 

Uzmanlar bayram tatiline çıkacak vatandaşlar için gerekli uyarıları önceden yapmıştı. Trafik kazalarının en aza inmesi için trafik denetimleri de başladı.

BAYRAMDA TRADİK GÜVENLİĞİ ÜST SEVİYEDE

İçişleri Bakanlığından yapılan flaş açıklamaya göre, Kurban Bayramı'nda vatandaşların huzur ve güven içinde yolculuk etmelerini sağlamak amacıyla trafik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Bayram süresi boyunca, polis ve jandarma trafik ekiplerinden toplam 52 bin 936 personel güvenlik amacıyla görev yapacaklar.

Kurabn Bayramı tatilinde geçen seneye oranla iki katına çıkarılan personel sayısı ile ilk defa bu kadar geniş kapsamlı trafik denetimi yapılmış olacak.