GMO İnternet Group adlı şirketten yapılan açıklamada, 2018'in mart ayından itibaren 4 bin çalışana maaşlarının 100 bin yenlik (yaklaşık 870 dolar) kısmının kripto para birimi ile ödeme seçeneği sunulacağı belirtildi.

Sanal para birimi ile ödemenin işveren ve çalışan arasında karşılıklı rızaya dayalı yapılacağı vurgulanan açıklamada, Bitcoin ile yapılan ödemenin bu yönüyle ülke yasalarına uygun olduğu kaydedildi.

BİTCOİN'İN BENİMSENMESİ AMAÇLANIYOR

Kararın, Bitcoin’in benimsenmesini teşvik amacı taşıdığı ifade edildi. Birkaç gün önce değeri 19 bin dolara kadar yükselen sanal para birimi Bitcoin, ABD’nin Chicago kentindeki CBOE borsasında “XBT” koduyla işlem görmeye başlamıştı.

Piyasa değeri 280 milyar doların üzerine çıkan Bitcoin, uluslararası ilaç firması Pfizer ve ABD'li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bırakıyor.

Dünya genelinde bin 200'e yakın diğer sanal para birimlerinin toplam piyasa değeri ise yaklaşık 400 milyar seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan Bitcoin ABD borsasına girdi.

ABD'de Bitcoin vadelilerinin işlem görmesine izin verilmesinin ardından ilk emirler bu gece yarısı alınacak.

Chicago Board Options Exchange (CBOE), kripto para birimi Bitcoin ile işlemlere bu gece başlayacak. İşlemler nakit uzlaşmalı olacak ve fiyatsız emir alınmayacak. Yüzde 20 ve üzeri hareketlerde işlemlere 2 dakika ara verilecek.

ABD türev regülatörü tarafından Bitcoin onayı verilen bir diğer kurum olan CME Group ise, işlemlere 18 Aralık'ta başlamaya hazırlanıyor. Buradaki işlemlerde bir önceki günün uzlaşma fiyatına göre yüzde 7, yüzde 13 ve yüzde 20 seviyelerinde olmak üzere üç aşamalı devre kesici uygulayacak. Buna göre, ilk ve ikinci aşamada emir alımına iki dakika ara verilecek. Kontrat fiyatında yüzde 20'lik bir değişim olması durumunda ise işlem yapılmasına izin verilmeyecek.

SERT HAREKETLERE DİKKAT!

1 Aralık'ta söz konusu iki kuruma vadeli işlem izni verildiğinin duyurulmasıyla Bitcoin fiyatında sert dalgalanmalar yaşandı. Kararın alındığı gün 9-10 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin, geçtiğimiz 10 gün içinde 19 bin dolara kadar tırmanarak rekor kırdı.

Bu dönemde Bitcoin fiyatında yaşanan dalgalanmaların büyüklüğü de dikkat çekti. 8 Aralık Cuma günü 16 bin dolardan 19 bin dolara çıkan Bitcoin, aynı hızla 15 bin seviyesine geriledi. Uzmanlar, kripto para biriminde görülen sert hareketlere karşı uyarıyor. Aşağı yönlü kırılmaların yatırımcıları paniğe sürükleyebileceği, satış çılgınlığı başlatabileceği belirtiliyor.