İşveren Baskısıyla İçten Çıkana Tazminat Müjdesi

İşverenin baskısıyla işten çıkarılan ve birçok hakkı yanan işçilere müjde. Bu durumu yaşayan çalışanlar yasal haklarını kullanıp kıdem ve ihbar tazminatını alabilirler...

İşveren Baskısıyla İçten Çıkana Tazminat Müjdesi

İşverenin baskısıyla istifa eden işçilere müjde. 1 yılı aşkın süredir aynı iş yerinde çalışıyorsanız ve iş vereninizin baskısıyla işten çıkıyorsanız kıdem ve ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

Bu durumu yaşayan işçiler aynı zamanda işsizlik maaşı için de başvurabiliyor. Buna karşılık işçinin kendi isteğiyle işten çıkması yani istifa etmesi durumunda birçok hakkı yanıyor. Kendisi işten çıkan işçi ihbar tazminatı alamıyor, kıdem tazminatını ise sadece bazı durumlarda (askerlik, evlilik gibi) alabiliyor.

Ayrılmış gösteriyorlar Kendi isteğiyle işten ayrılanlar ayrıca işe iade davası da açamıyor.
Yasal uygulama bu yönde... Aradaki bu farklardan dolayı bazı işverenler, işten çıkarmak istedikleri işçiyi baskı, yıldırma (mobbing) gibi çeşitli yollarla istifaya zorluyorlar.

Çok fazla direnemeyip işçi istifa ederse bu şekilde işten ayrılan işçiyi kendi isteğiyle işten ayrılmış gibi gösterip birçok sorumluluktan kurtuluyorlar. Olan işçiye oluyor.

Baskı ve yıldırmayla işten ayrılan çalışanlar, Yargıtay kararına dayanarak haklannı talep edebilir veya dava açabilir.

Yargıtay kararında açıkça belirtildi 'Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi' baskıyla istifa eden bir işçinin açtığı davada işçi lehine karar verdi. (Esas No: 2014/9925, Karar No: 2015/440, Tarihi: 26.01.2015). Mahkeme kararında, işverenin baskı uygulaması sonucu verilen istifa dilekçesine değer verilemeyeceği, bu durumda gerçek bir istifadan bahsedilemeyeceği, yani işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış sayılacağı bildirildi.

Bu durumu yaşayan işçiler  'ALO 170'e başvurabilir.

Yorum Yaz