Başbakan Yardımcısı Şimşek, büyümenin Ekonomik Kalkınma ve İktisadi İşbirliği Örgütü'nün (OECD) bugün 2017 yılı için tahmin ettiği yüzde 3.4 beklentisinden daha da yüksek olacağını belirtti.


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek. Twitter'dan yaptığı açıklamada "OECD, Türkiye için 2017 büyüme öngörüsünü yüzde 3.4'e yükseltti; gerçekleşme daha yüksek olacak, reformlarla yüzde 5 olası" dedi.


OECD bugün yayımladığı ekonomik görünüm raporunda küresel ekonomide bu yıl için büyüme beklentisini Mart ayındaki yüzde 3.3 düzeyinden yüzde 3.5'e yükseltti. OECD Türkiye için 2017 ve 2018 büyüme beklentisini ise sırasıyla yüzde 3.4 ve yüzde 3.5 olarak açıkladı.

Türkiye'de yaşanan düzenli istikrar sayesinde ekonomi her geçen gün daha da büyüyor. OECD ise bu büyüme oranını 3.4 olarak belirledi ve biraz altlarda tuttu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu duruma tepki gösterdi ve bu büyümenin verilen rakamdan daha yüksek olacağını söyledi. Yurt içinde ve yurt dışından yapılan tüm engellemelere rağmen ülkemiz hızlı yükselişine devam ediyor. Son 15 yıldır devam siyasi istşkrar sayesinde bu büyümenin hızla devam edeceği tahmin ediliyor. Bakan'ın 2017'de büyükme beklentisi %5.