Üretime destek amacıyla yatırım yapma girişiminde bulunan sanayicilerin karşılaşacağı zorluklara devlet eli uzanıyor. TBMM Sanayi Kurulu’nca yürürlüğe konulan 77 maddelik Üretimde Yenilenme Paketine göre, sanayicinin TRT’ye verdiği 344,2 milyon lira ile OSB’lerdeki 360 milyon liralık emlak vergisini uygulamadan kaldırıldı.


İstihdam oluşturmak için elini taşın altına koyan üreticilere devlet desteği geliyor. Bu doğrultuda yatırım yapan sanayicilere kullanırken kesilen elektrikten alınan paralara TRT payı ve organize sanayi bölgelerindeki emlak arsa vergisi artık talep edilmeyecek. Bu kapsamda TBMM Sanayi Komisyonu tarafından uygun görülen bir paket sayesinde sanayicinin üzerindeki yükün oldukça hafifletilmesi planlanıyor.

HAFTASONU ÇALIŞMA RUHSATINA GEREK KALMADI

Öte yandan OSB’ler, serbest ticaret bölgeleri, sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan yerleşkelere getirilen emlak vergisinden muaf olma durumu sürekli kılınarak benzer özellikteki geçici muafiyet durumlarının da iptaline karar verildi.

Ayrıca Sanayi firmalarının her sene hafta aralarında çalışmak için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almaları beklenmeyecek. Zeytinliklerin 3 km yakınında kimyevi atıklara da izin verilmiyor. Buralarda toz ve dumana  neden olan firmaların faaliyet göstermesi artık mümkün değil.

AR-GE’YE DEVLET DESTEĞİ

Asgari maaşın aylık brüt miktarı kadarı 2 yıl süreyle Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından karşılanacak. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleri temel bilimler mezunları, teknoloji ilerletme kapsamında destek sağlanan alanları oluşturuyor.