STANBUL'un Avrupa ve Asya yakalarını, 5'inci kez birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli'nin çıkışları havadan fotoğraflandı.
 
Toplam uzunluğu 14,6 kilometrelik olan güzergahın 5,4 kilometrelik bölümü, iki katlı olarak deniz tabanı altına yerleştirilecek.
 
 
Tüp geçişinin yüzeye çıktığı Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yolların genişletilmesine yönelik çalışmalara hız verildi.
 


Tamamlandığında toplam 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli Projesi, İstanbul Boğazı’nın 106.4 metre derinliğinde yer alacak. Marmaray’ın kardeşi olarak lanse edilen projede deprem ve tsunamiye dayanıklı olarak tasarlandı.
 
Hem Asya hem de Avrupa yakalarında yol genişletme çalışmalarına hız verilirken, trafiğin akıcı hale gelmesi için yol boyunca çok sayıda alt ve üst geçit de inşa edilecek.
 
 
Avrupa yakasındaki ana arter olan Kennedy Caddesi'nin her iki yönde 4'er şeritli hale getirilmesi çalışmalar devam ediyor.
 
Asya yakasında ise da ise yollar kimi yerde her iki yönde 4'er kimi yerde ise 5'er şeride kadar çıkarılacak. Avrasya Tüneli Projesi için hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi'ne göre Anadolu yakası Göztepe bölgesinde 2 adet köprülü kavşak, 1 alt geçit, 1 üst geçit, 3 yaya köprüsü inşa edilecek. Avrupa yakasında ise sahil trafiğini rahatlatmak için 5 adet U dönüşü alt geçidi, 7 adet yaya geçidi yapılacak.
 
 
Bu çalışmalarla yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya inmesi planlanıyor.