20 Nisan 2019
  • °
  • °
  • °
BIST
Dolar
Euro
Altın

İşte Çalışan Annelerin Hakları!

Hem anne olup hem de çalışmak zor. Ancak devletin son dönemde hayata geçirdiği bazı uygulamalar bu zorluğu bir miktar azaltıyor. Peki çalışan annelerin bilmesi gereken yasal hakları nelerdir? Sizin için derledik...

GECE ÇALIŞTIRILAMAZ

Çalışma yaşamında yer alan kadınların yasalardan kaynaklanan ve pozitif ayrımcılık olarak nitelenecek çok sayıda avantajları var. Sırayla anlatalım. Gebe olduğunu sağlık raporuyla belgeleyen anne adayları sadece gündüz çalışması yapabilirler. Yeni doğum yapmış annelerin de doğumu izleyen 1 yıl içerisinde gece çalıştırılmaları yasak.

7.5 SAAT SINIRI

Anne olacağını öğrenen veya yeni anne olmuş ve çocuğunu emziren çalışan annelerin çalışma süreleri bakımından da bir takım hakları var. Bu kadınların günde 7.5 saatten fazla çalıştırılmaları yasak. İşveren daha fazla çalışmaya zorlayamaz. Zorlarsa, kadın çalışan kıdem dâhil tüm haklarını alarak işinden ayrılabilir.

ANALIK İZNİNE DİKKAT

Anne adayı, gebe çalışan kadınlar doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık sürede çalışamaz. Anne adayının istemesi ve sağlık durumunun uygun olması kaydıyla, doktor raporuyla çalışmasında sakınca bulunmayan kadın işçiler doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerlerinde çalışabilirler.

ÜCRETSİZ 6 AYA KADAR

16 haftalık analık izinlerinin ardından yeni anne ücretsiz izin kullanabilir. İşveren bu hakkı kısıtlayamaz. Kadın çalışanın istemesi durumunda, işverenince kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz.

EMZİREN ANNE NE YAPACAK?

Çocuğunu emziren ancak aynı zamanda çalışmak durumunda kalan anneler için emzirme için izin verilir. Kadın işçilerin bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat izin hakları vardır. Bu izin süresinin gün içerisinde hangi saatler aralığında ve kaça bölünerek kullanılacağı konusu kadın işçinin tasarrufundadır.

KREŞ HAKLARI VAR

İş yerinde 150 ve üzeri kadın çalışan var ise, işveren anne çalışanların çocukları için kreş açmak veya bir kreşle anlaşmak zorunda. Çalışan anne talep ederse çocuk okula gidene kadar yarı zamanlı çalışabilir. Anneye ilk çocukta 300 ikinci çocukta 400, üçüncü çocuk için 600 TL ödeniyor. Ayrıca 133 lira süt parası veriliyor.

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.