Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) Başkanı Rasim Erdoğmuş, dünya genelinde İslam ekonomisinin yükseliş gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin bu fırsatı değerlendirmesi, İstanbul'un İslam ekonomisinin merkezi olması çağrısında bulundu..

Erdoğmuş, yayınladığıı yazılı bildiride, İslami sisteme uygun ekonomik uygulamalarla alakalı önemli işlerin başladığını fakat bunların yeterli olmadığını söyleyerek, üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde İslam ekonomisi ve faizsiz finans, ilahiyat fakültelerinde ise ekonomi ve finans konularında dersler verildiğini belirtti.

Türkiye Varlık Fonu'nun İslami mortgage sisteminin ileri taşınacağı ciddi bir çalışmaya start verdiğini  kaydeden Erdoğmuş, katılım bankalarının net karlarının yükseldiğini, bunların çok önemli gelişmeler olduğunu vurguladı.

Erdoğmuş, "Ancak 2018'den sonra toplam miktarı 3,4 trilyon dolar seviyesine çıkması hedeflenen küresel İslami varlıklardan önemli bir paya sahip olmak için hızlı davranmalıyız. Kültürel avantajımızı değerlendirerek dünyanın İslami finans merkezine dönüşebilmek için hızla doğru adımlar atmalıyız." ifadelerini kullandı.

BATI ÇOKTAN İSLAM EKONOMİSİNE YÖNELDİ


Erdoğmuş, tüm dünyada İslam ekonomisinin yükseliş yönünde olduğunu vurgulayarak, açıklamasında şunlara değindi:

"Türkiye bu fırsatı değerlendirmeli, İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı. Kapitalist sistem sürekli değil ve belirli aralıklarla kriz oluşturma riski de taşıyor. Batı çoktan İslam ekonomisinin uygulamalarına yöneldi. İngiltere, Lüksemburg, Hong Kong ve Hollanda gibi ülkeler İslami finans merkezi olma yolunda önemli adımlar atıyor. Oysa kültürümüzün temelini oluşturan İslam'ın ekonomik öğretilerine geri dönmeli, İstanbul'u tüm dünyanın takip ettiği İslami ekonomi merkezine dönüştürmeliyiz.