İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, İstanbul Yeni Havalimanı projesi içinde yer alacak, alışveriş ve yaşam merkezi İstanbul Airport City’yi, uluslararası gayrimenkul yatırımcıları ve gayrimenkul piyasasının dikkatini tekrardan Türkiye’ye çekecek önemli bir proje olarak gördüklerini bildirdi.

6 milyar Euro’luk yatırım çekecek İstanbul Airport City, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM’de, uluslararası yatırımcıların karşısına çıktı. Fuar kapsamında düzenlenen organizasyonda, 100’e yakın uluslararası yatırımcı, İstanbul Airport City hakkında detaylı bilgi alma imkanına kavuştu.

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Üyesi Kalyoncu, İstanbul Airport City’nin MIPIM’e katılımı dolayısıyla gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, İstanbul Airport City’nin, 10.5 milyon metrekarelik alan ile dünya genelinde gelecekteki havalimanı şehirleri için bir referans noktası olacağını bildirdi.

İstanbul Airport City’nin, Türkiye’de faaliyet gösteren global şirketler için uygun bir yer olduğunu kaydeden Kalyoncu, bir gazetecinin “Diyelim ki tamamına yatırımcı çektiniz ve tamamı yapılmaya başladı. Ne kadar bir yatırım söz konusu olabilir” şeklindeki sorusuna, “Hepsini topladığımızda 6 milyar Euro’luk bir yatırım olacak” yanıtını verdi.        

ABD’Lİ EMEKLİLİK FONU GELDİ

Kalyoncu, yabancı yatırımcıların projeye ilgisine ilişkin şunları söyledi: “Yabancı yatırımcılar geri dönüşü hızlı olan projelere göre değil, yatırım stratejilerine göre karar veriyorlar. Mesela bir ABD’li emeklilik fonu geldi. Bir yıl oldu. Onlar daha çok antrepo işine odaklanıyorlar. Bu projeyi uluslararası yatırımcıya yeni tanıtıyoruz.

MIPIM’in ardından 2017 içinde iki tane daha pazarlama faaliyetimiz olacak. Birini Dubai’de, diğerini de yine roadshow şeklinde Orta Doğu ya da Asya’da gerçekleştireceğiz. Buraları da gördükten sonra aslında ilk geri bildirimleri anlamış olacağız.”

Kalyoncu, yabancı yatırımcıların konsantrasyonunu, enerjisini düşürecek her türlü bürokrasiyi bu projede azaltacaklarını, bürokrasinin olmadığı bir alan oluşturacaklarını vurguladı.          

TÜM KENTE HİZMET VERECEK

Kalyoncu, İstanbul Airport City’nin oteller, ofisler, alışveriş merkezleri, sosyal tesisler, hastaneler, okullar ve sergi olanaklarıyla yeşil, sürdürülebilir bir tasarıma sahip olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“İstanbul Airport City mimari açıdan zengin yapılar ile çevrelenecektir. Büyük ölçekli ve çeşitlendirilmiş mağaza karması sayesinde sadece havalimanı müşterilerine değil, tüm kente hizmet verecek. Kümelenmiş bir sağlık kampüsü düşünüyoruz. Fuar merkezi de düşünüyoruz. Serbest bölge ve bir lojistik bölgesi düşünüyoruz.”  

‘İpekyolu’nu bu defa havadan kuracağız’     

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, Gayrettepe metro hattıyla İstanbul Airport City’ye 25 dakikada ulaşılabileceğini, Kuzey Marmara Otoyolu ile D20 otoyolunun da bu bölgeden geçtiğini, projenin üçüncü köprü bağlantısı, hızlı tren ve kuzeyinde deniz limanı bağlantısı olduğunu da bildirdi.

Keskin, projedeki yeme içme ünitelerinde de konseptler olduğunu, değişik kültürlerden insanların projede buluşacağını ifade ederek, “İstanbul Yeni Havalimanı ve İstanbul Airport City ile İpekyolu'nu bu defa havadan kuracağız. Orası kültürlerin, her türlü yeme içmenin, ticaretin el değiştirdiği bir merkez, stratejik bir platform olacak” dedi. 

5 bin kişilik cami yapılacak  

İstanbul Airport City projesinin en başında elini çabuk tutan yatırımcının çok büyük avantajlar sağlayacağını kaydeden Keskin, proje içerisinde 5 bin kişilik bir caminin de yer alacağını ve bunun hazırlıklarına da başladıklarını belirtti.      

‘Hollanda’ya bıraktığımız çiçek ticaretini tekrar üzerimize alabiliriz’   

İstanbul Yeni Havalimanı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kalyoncu, Hollanda’daki çiçek mezatının ikinci bir üs arayışına girdiğini, önce Dubai’yi düşünürken, İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte buraya yöneldiğini bildirdi.

Kalyoncu, bir gazetecinin “Yani 400 yıl önce Hollanda’ya gönderdiğimiz lale ile kaptırdığımız çiçek ticaretini tekrar bizim üzerimize alabiliriz” şeklindeki ifadesi üzerine, şunları kaydetti: “Aynen öyle... Yani havalimanına çoğu kişi ‘insanların geçtiği bir yer’ olarak bakıyor ama İstanbul Yeni Havalimanı’nda yük taşımacılığı da önemli bir konumda olacak. Mesela e-ticaret konusu...”

Kaynak: Star