Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayı ile alakalı iş kapasitesinin istatistiğini bildirdi. Bu rapora göre işsizlik seviyesinin, nisan ayı itibariyle yüzde 10,5 oranında gerçekleşti.

400 DENETMEN ALINACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından dört yüz sosyal güvenlik denetmen yardımcısı tahsis edilecek. Resmi Gazete' nin bugünkü sayısında yer alan ilana göre, SGK' nın taşra teşkilatına en az dört senelik lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme, bankacılık, sigortacılık bölümlerinden üç yüz; matematik, istatistik ve aktüerya birimlerinden fakülte, yüksekokul veya bölümlerinden ya da bunlara denkliği olan YÖK tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş yüz kişi olmak üzere toplam dört yüz kişi alınacak.

Denetmen yardımcılığı olabilmek adına, ÖSYM' nin 2017' de yapmış olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı' ndan (KPSS) P13, P23 ve P43 puan türlerinden 70 ve üzeri puan almış ve 35 yaşını doldurmamış olan adaylar başvurabilecek.

Sınava giriş kriterlerine uyan adayların ön başvuruları 17- 31 Temmuz tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleşecek. Giriş sınavına katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuru yapanlardan; KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere, alınacak kadronun 4 katı kadar aday, sözlü sınava çağırılacak.

Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adayların listesi, 11 Ağustos tarihinde kurumun resmi internet sitesinden (www.sgk.gov.tr) yayımlanacak. Adaylar, ilan edilen tarih, saat ve yerde giriş sınavına katılacak. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacak.

Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar belgelerini 31 Ağustos mesai bitimine kadar kuruma posta yoluyla veya elden teslim edecek. Giriş sınavı, sözlü olarak Ankara'da 18-29 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

İŞKUR'DA 120 BİN AÇIK POZİSYON BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatıldığı iş seferberliği her boyuttan geniş katkı sağlarken ilave olarak işe alınan personel rakamı ise 1 milyon 200 bini kişiyi geçmiş bulunuyor. Öyle ki, sene sonuna kadar 2 milyon ilave iş alanı hedefi aşılacağı. İstihdam seferberliği sırasında devletin yanında asıl katkı özel iş alanları tarafından sağlanıyor. Bu sayede de İş ve İşçi Bulma Kurumu öncülüğünde yapılıyor. İŞKUR'un hem işbaşı eğitimi, hem de iş ve meslek danışmanlığı vasıtasıyla yaptığı bu yönlendirmelerin istihdam artırılmasında çok büyük katkı sağlıyor.

İş ilanlarına baktığımızda, inşaat, hizmet, gıda ve tekstil gibi her iş sahası önemli bir personel ihtiyacını karşılayacağı görülüyor. İşte o sahalardan bazıları şöyle:
Aşçı 1.868, beden işçisi 35 bin 632, büro memuru 1.841, bulaşıkçı 724, çağrı merkezi müşteri temsilcisi 1.531, depo görevlisi 770, elektrikçi 1.094, garson 3 bin 105, gaz altı kaynakçısı 1.447, güvenlik görevlisi 3 bin 753, kasiyer 1.731, kaynakçı 686, konfeksiyon elemanı 783, kurye 909, makineci (dikiş) 2 bin 678, metal mamuller montaj işçisi 1.027, ön muhasebeci 1.477, paketleme işçisi 672, reyon görevlisi 1.793, satış danışmanı 6 bin 411, şoför-yük taşıma 2.002, temizlik elemanı 4 bin 997, turizm ve otelcilik personeli 1.251,

İŞKUR’un sitesinde değişik mesleklerde yer almakta.