Ispanak Zehirlenme Vakaları Sonrası Pazarcıların Elinde Kaldı

İstanbul'daki zehirlenme vakaları üzerine zararına bile satılamayan ıspanak pazarcının elinde kaldı.

Ispanak Zehirlenme Vakaları Sonrası Pazarcıların Elinde Kaldı

İstanbul genelindeki meyve ve sebze pazarlarında kasa kasa ıspanak esnafın elinde kaldı.

Yetkililerin yabani otların karışması nedeniyle zehirlenme olaylarının yaşandığı açıklamasında bulunduğu ıspanağa temkinli yaklaşan tüketici, alternatif sebzeleri tercih etti.

Geçen hafta pazarda 5 liraya satılan ıspanak, pazartesinden beri tezgahta 1 ila 2 lira arasında satışa sunulmasına rağmen alıcı bulmakta zorlanıyor. Günde ortalama 200-300 kilogram olan ıspanak satışları, 5-10 kilograma kadar düştü.

Esenler Kemer Mahallesindeki pazar esnafı Emrullah Dekak, haber muhabirlerine yaptığı açıklamada, "Ispanak geçen hafta 5 liraydı. Şimdi 2 liraya satıyoruz, ama satılmıyor. Akşam 1 liraya satıyoruz yine satılmıyor." dedi.

Esnafın ürünleri seçerek tek tek suyla temizlediğini ve kontrol ederek tezgaha koyduğunu belirten Dekak, "Ben 10 senedir ıspanak satıyorum, daha bir Allah'ın kulu şikayete gelmedi." ifadesini kullandı.

"Sebze halinde de ıspanak alan yok. 'Al götür, kasa 1 lira' diyorlar ama alan esnaf yok, satılmıyor çünkü." diyen Dekak, pazarlardaki ıspanağın çoğunlukla pazartesinden kalma olduğunu söyledi.

Dekak, "Bu olaydan sonra kimse ıspanak görmek istemiyor. Ispanağı gören tiksiniyor. Ispanağı gören pırasayı da almıyor. Diğer yeşilliklerin satışını da etkiliyor. Müşteri bir şey alacağı zaman tek tek inceliyor, 'acaba içinde bir şey var mı?' diye. Yeşilliklere karşı ön yargı oluştu. Çürüyen ıspanaklar çöpe gitti, çöpçüye bile eziyet oldu." diye konuştu.

Pazar esnafı Mervan Oruç, ıspanağın içine karışmış farklı otların kişileri zehirlediğini öne sürerek şöyle konuştu:

"Akşam evde ıspanak yedim, gayet de güzeldi. Elimde şu an 80 kilogram var. Kilogramını 2 lira. Önceden halde 2 liraydı, biz 2 liraya alıyorduk. Zararına satıyorum, satamazsam çöpe gidecek. Bir daha da almam, dün halden 'Belki satılır' diyerek 150 kilogramı aldım ama keşke almasaydım. Pazarda 300-350 kilogram satıyordum, böyle olunca 'Satışlar düşer' dedim ama bu kadarını hesap edemedim."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri