Ülkemizde imajı en kötü meslek olarak görülen adının “sürü yönetim elemanı” olarak değiştirilmesine rağmen halkın dilinde çobanlık olarak adlandırılmasına devam eden küçükbaş ve büyükbaş hayvan bakıcılığında işçi bulmak çölde su bulmakla eşdeğer. Köyden kente göçün sıklığı ve gençlerin çobanlık mesleğini icra etmek istememelerindeki en büyük nedenlerden biri mesleğin halktaki kötü görüntüsü.

EN AZ 2 BİN TL MAAŞ

Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, büyükbaş hayvancılık sektöründe 'Hayvan bakıcılığı' olarak isimlendirdikleri ve daha çok otlak yerine tesislerde hayat bulan çobanlığın, teknolojinin gelişmesiyle beraber eskiden olduğu kadar zor olmadığını belirtti.

İlhan Ayhan, "Biz çobanlarımıza sigortalarını yapıyoruz bunun yanında lojman veriyoruz, ücretsiz elektrik ve su veriyoruz aylık en az 2 bin TL’de maaş veriyoruz ama işçi bulamıyoruz. Bunun nedenleri arasında örnek olarak söylüyorum mesela kadın 'Ya biz hayvan bakıcılığı mı yapacağız' gibi kötü bir iş olarak görülüyor. Bunu artık aşmamız gerekiyor." dedi.

"BAŞLADIĞIMDA 2 HAYVANIM VARDI ŞİMDİ 500”

İlhan Ayhan sözlerine şöyle devam etti: Ülkemizde şehirlere aşırı göç var. Ama şehirlerde hayat güllük gülistanlık değil. Benim düşüncem gençlerimizin bu işi yapması. Kendimde 2 hayvanla bu yola adımımı attım ama şuan 500 hayvanım var. Gençleri bu mesleğe davet ediyorum.

"ÇOBANA KIZ VERMİYORLAR"

Çobanlara kız verilmemesini birebir yaşamış olan İlhan Ayhan olayı şöyle aktarıyor: Çobanlık yapan bir arkadaşımıza dünürlük yapıyorduk. Kızı verme durumu oldu ama annesine bir telefon geldi ‘İlhan Bey kızımın hayvan bakımında çalışmasını istemiyorum.’ dedi. Kızı vermediler, çobanlara kız vermek istemiyorlar artık.