İŞKUR İş Başı Eğitim Programı doğrultusunda, ülke genelinde iş sahibi olmayan vatandaşlara bir yandan meslek edindirirken diğer yandan günde 54 TL kazanmalarına yardımcı oluyor.

Bir iş yerinde çalışıp, günlük olarak para kazanmak isteyen vatandaşlar için İŞKUR, ‘İş Başı Eğitim Programı’na başvuru yapabileceklerini ifade etti.

ÖĞRENCİYE 40,5 TL

İŞKUR, programa başvuru yapıp gelenlere günde 54 TL kazandırıyor. Bu ücret öğrenciler için günlük 40.5 lira olurken işsizlik ödeneği alanlar için 27 TL. Bununla birlikte bu programa gelenlerin, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri de karşılanmış oluyor.

ÜLKE GENELİNDE BAŞVURU YAPILIYOR

81 ilde yer alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine her zaman başvuru yapılabiliyor. İş ve meslek danışmanlığı kolaylığından faydalanarak bu programa başvuru yapabilirsiniz.

İŞSİZLİK TEK HANEYE DÜŞECEK

Bakan Şimşek, ‘2019 yılından itibaren işsizlik oranının tekrar tek haneye inmesini ve 2020 senesinde yüzde 9,6 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Böylece güçlü iş gücüne katılım seviyesi ve çalışma çağı nüfusundaki yükselmeye rağmen gerçekleşmiş olacak.’ dedi.