Özelleştirme kapsamına alınan firmalarda çalışan işçiler ile daha önce istifa etmiş veya emekli olmuş ya da işten çıkarılmış çalışanlar, istedikleri takdirde sendika borçlarını ödemeyecek.

PRİMLERİN ÖDENMESİ İÇİN TERÖR BÖLGESİ GECİKMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu, Güney Doğu'da, terör sebebi ile bazı şehirlerde, iş adamları ve sigortalıların prim ödemesi ertelendi. Bazı şehirlerde ve ilçelerde yaşanan terör olaylarının halen devam etmesi sebebi ile bu alanlarda ekonomik etkinliğin düştüğü ve vatandaşların günlük yaşantılarını sürdüremediğini neden gösteren SGK; Şırnak ve Hakkari illerinin tamamı ile Eruh, Nusaybin, Derik, Dargeçit, Sur, Silvan ilçeleri prim ödemesi 2017 senesinin Kasım’ına kadar erteleneceğini bildirdi. Prim ertelemesi genel sağlık sigortasının, sigortalı çalıştıran özel sektör iş adamlarının ve prim borcu yapılanması olanları kapsayacağı belirtiliyor.

EMEKLİLER BAYRAMA MUTLU GİRECEK

Emekli maaşı Ramazan Bayramı sebebi ile erken ödenmesi bekleniyor. İşçi emeklisinin 24-26 Haziran'da ödenmesi gereken aylıkları, 21 -22 - 23 Haziran'da verilecek. Emeklilik tahsis sayısının sonu 4 olan 21 Haziran günü, 2 olan 22 Haziran günü, sıfır olan ise 23 Haziran günü aylığını alabilecek. Bağ-Kur emeklileri, aylıklarını, 20 Haziran gününden başlayarak Haziran’ın 23’üne kadar alacak.