İş dünyasının temsilcileri büyüme hakkında görüş bildirerek yüzde 5'lik büyüme oranın yakalanacağını belirtti.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Büyüme oranında 4 alt kırılma bizim için çok önemli. İhracatın 10.6 büyümesiyle, hükümet harcamalarında 9.4, hanehalkı tüketiminde 5.1 olması, yatırımların ise 2.2'de kalması. Hiç zaman kaybetmeyerek yapısal yeniliklere de hemen duyurulması gerekli." dedi.

“TÜRK EKONOMİSİNİ YANSITABİLMEKTE YETERLİ DEĞİL”

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, ülke ekonomisinin olumlu ayrışacağını belirterek, "5'lik büyümeyle tabi ki pazar hayal edilenin oldukça üzerinde. Fakat biz inanıyoruz ki, bu oran bile Türk ekonomisinin gücünü yansıtabilmekte yeterli değil." diye konuştu.

“SANAYİ BÜYÜMENİN KALBİ”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın tekrardan genişlemeye olumlu katkı yaptığını bildirerek, "Devletimizin ihracatçılara verdiği desteklerin de olumlu etkisiyle, inanıyorum ki bu senenin geri kalanında da kesin dış ticaret genişlemeye daha fazla katkı sunacak." açıklamasında bulundu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, ihracatın yüzde 95'inin sanayi mallarından oluştuğunu belirterek, "Senenin ilk 4 ayında büyümenin oranlarından çıkan sonuç; büyümenin kalbinin sanayi olduğudur." dedi.

“SANAYİNİN NE KADAR DEĞERLİ BİR SEKTÖR OLDUĞUNU ANLAMAK GEREKİR”

ATO Başkanı Gürsel Baran, sürekli iyiye giden ekonomi ve güven ortamının sayılara da yansıdığını belirterek, "Gerçek işe verilen katkı karşılık buldu" dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, büyümenin sanayiden geldiğini, sanayinin ne kadar değerli bir sektör olduğunu anlamak gerektiğini belirtti.