Tokat’ta yaşamına devam eden bir iş adamının bir işlem yapmadığı kredi kartının, bilgisi haricinde ardı ardına yapılan 8 ödemenin ücretini ödemek zorunda kaldığından mahkemeye müracaat etti. Mahkeme, bankayla davacı arasında ki şifre ya da korunması gereken bilginin özenerek korunmadığı konusuna dair bir delil ibraz edemediğine hükmetti ve  suçlu bulunarak tazminata hüküm verilen bankanın cezasını Yargıtay 19. Hukuk Dairesi kabul etti.

20 BİN 255 TL BORÇLANDI

Davalı bankanın tek sefer için kullanılan şifre ile alışverişi bildirerek bildiren davacı avukatı, "Müvekkilim öyle bir tek kullanımlık şifre ile herhangi bir işlem yapmamıştır. Yapılan alışverişin belgesi bile düzenlenmemiş yapılan işlemin olduğu ve müvekkilim zararı kartın üçüncü şahıslar aracılığıyla hukuka aykırı şekilde kullanıldığı ayan beyan ortada. Davacı şirketin ödemek zorunda kaldığı 20 bin 255 lira 64 kuruş paranın ödeme zamanından bu yana işlenecek ticari faizi ile beraber davalıdan temin edilerek müvekkiline verilsin istiyoruz." söyledi.

BANKA SORUMLU KABUL EDİLDİ

Mahkemeye verilen bilirkişi analizinde, banka davacıya zararın meydana gelmesinde şifre veya korunma gereken bilgisini özenerek korumadığı için bir delil belirtmediği gibi, davacının internet bankacılığı kullandığına dair delil sunmadığı ve kredi kartının çok uzun süredir kullanılmıyor olması sebebiyle banka sorumlu kabul edildi.