İran Ekonomisi Eriyor!

İran’ın 2012’de 120 milyar dolar olan petrol geliri, yaptırımlarla, aradan geçen sekiz yılda ve 2020'de altıda bir oranına, 20 milyar dolara düştü.

İran Ekonomisi Eriyor!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinin ağır yaptırımlar altında gelirinin 2012’de 120 milyar dolardan, bugün 20 milyar dolara düştüğünü açıkladı.

Hasan Ruhani, İran’ın dünyada eşine rastlanmayacak oranda büyük yaptırımlar altında olduğunu ve gelirinin altıda bir orana gerilediğini kaydetti. Ruhani, yaptırımların İran halkını yoksullaştırıp, zor duruma düşürdüğünü ifade etti.

YERLİ ÜRETİMLE AYAKTA DURUYORUZ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ağır yaptırım ve ambargolara karşı, İran’ın hemen her ihtiyacını yerli üretime yönelerek çözmeye çalıştığını belirterek, “Küresel ekonomiden soyutlanarak yaşamak son derece zor” dedi.

ABD’NİN İRAN YAPTIRIMLARI

8 Mayıs 2018’de, ABD Başkanı Trump, tek taraflı olarak nükleer antlaşmadan çekilip, İran’a bir dizi yaptırım açıklamıştı. Buna göre, İran, dolara erişemeyecek, devlet tahvillerini satamayacak ve değerli madenlerle de ticaret yapamayacaktı. ABD, 180 gün sonra ve Kasım 2018’de de İran’a ikinci bir yaptırım paketini duyurmuştu.

İkinci yaptırımla, İran Devleti Petrol Şirketi, bağlı ticaret şirketiyle, İran Devleti Tanker Şirketi’ne küresel kısıtlamalarla, petrol ürünlerinin satışına da yaptırımlar uygulamaya alınmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR