Irak merkezi hükümeti, kendi denetimi altındaki Kerkük kuyularından çıkarılan ham petrolün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) sevkiyatını durdurduğunu haber verdi.

"SEVKİYAT DURDURULMALI, EK ÜRETİME SON VERİLMELİ"

Irak Petrol Bakan Yardımcısı Kerim Hattab Caferi yazılı olarak yaptığı açıklamasında, ‘Kuzey Petrol Şirketi'nden , Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne giden ham petrol sevkiyatı şimdi durdurulmalı ve ek üretime ise son verilmelidir.’ İfadelerinde bulundu.  Caferi, bu kararın teknik bir arızadan dolayı mı yoksa başka bir nedenden dolayı mı verildiğine yönelik bir açıklama yapmadı.

GEÇEN YIL 5 AY BOYUNCA SEVKİYATA ARA VERMİŞLERDİ

Irak merkezi hükümeti, 2016 Mart ayında şimdiki gibi herhangi bir neden belirtmeden yaklaşık 5 ay süreyle Kerkük'teki petrol sevkiyatına ar vermişti.

5 KUYUNUN 3'Ü IRAK HÜKÜMETİNDE 2'Sİ IKBY'DE

Petrol zengini Kerkük şehrinde toplamda 5 kuyu bulunuyor. Bu kuyulardan Baba Gurgur, Cambur ve Habbaza kuyuları merkezi hükümeti adına Kuzey Petrol Şirketi tarafından kontrol edilirken, diğer ikisi kuyuda IKBY'nin kontrolü altında. Şehirdeki kuyulardan sağlanan petrol, boru hatlarıyla Türkiye üzerinden Ceyhan Limanı'na sevk edilerek dünya pazarına çıkarılıyor.