İnternetin her yerde çalışmayı imkanlı hale getirmesiyle yeni meslekler iş dünyasına girmeye başladı. Bağımsız çalışarak yapılan işler iş dünyasında ki bugünlerde 'deşifre hizmeti' talep gördü. Eğer klavyede kendinize güveniyorsanız bu meslek tam size göre bir iş. Yapılan şey çok basit basın toplantısı, konferans gibi etkinliklerde yapılan konuşmaların kaydını yazıya dökmek. “Ama neden bu işi yapıyoruz?” Çünkü bazılarının bu iş için vakitleri yok ya da parasını dağıtmak istiyor.

Yapılan işin fiyatları, dakikası 1 ile 5 lira arasında değişiyor, yani ortalama 3 TL bir kazanç. Bu işin önemli kısmı pazarlığa bağlı piyasadan fiyat aldığımızda, 7 dakikasını 10 liradan çeviren de var, 15 dakikası için 10 lira isteyen de. Eğer İngilizce’den de çevirebilirim diyorsanız, 3 dakikası 30 liraya kadar çıkabiliyor.

SAATTE 180 TL’LİK GELİR

Piyasanın tutunanları, iki günde bir iş  aldıklarını paylaşıyor. Ortalamasını 3 liradan düşünürsek bir saatlik çalışmayla 180 TL’yi cebimize atabiliyoruz. Diğer taraftan, bu işin çalışanlarından bazıları haftada 10- 15 adet arası iş aldığını söylüyor.

Net kazanç paylaşmasalar da tahminimizce hesaplayarak, kazançlarını deşifre etmeyi görev kabul ediyoruz. Saatte 180 liralık iş yapan bağımsız çalışan kişi haftada 10 iş alırsa bin 800 lira kadar kazanıyor.