Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hürriyet’ten Neşe Karanfil’e açıklamalarda bulundu. Yurt dışından internet üzerinden giderek artan alışverişlerin herhangi bir sorumluluğu olmadığını dikkat çekerek bu firmalardan belli oranda stopaj alınacağını bildirdi. Türkiye’de bulunan internet satış yapan firmalar ise bu düzenlemenin dışında kalacak.

YURT DIŞINA VERGİSİZ PARA ÇIKMAYACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal “İrlanda’da faal olan bir internet sitesi bulunuyor. Türkiye’de iş yeri yok ama Türk müşterileri var normalde vergileme hakkımız var bizde Türkiye’nin yurt dışına çıkan paralarını stopaj uygulayacağız. Yurt dışında faal olan firmalara ödemeleri bankalarla anlaşarak ‘bu firmaya yapılacak tüm ödemeleri keseceksin’ diye belirteceğiz.” dedi.

TÜKETİCİ VERGİDEN MÜKELLEF DEĞİL

Stopaj kesintisi alıcıya ait olmayacak, yani tüketici bu kesintiden zarar görmeyeceğini vurgulayan Maliye Bakanı Naci Ağbal: İnternet ticaretinden stopaj alınsın istemiyoruz fakat Türkiye’de vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopajı alırız. Yoksa internet satışına vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin.

İNTERNETTEN GAYRİMENKUL SATIŞ VE KİRASINA VERGİ GELİYOR

İnternet üzerinden gayrimenkul satımı, kiralanmasıyla ilgilide açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, “Evini satmak ya da kiralamak isteyen kendisi uğraşmak istemeyip internet üzerinden görücüye çıkartıyor satış gerçekleşip para sitenin komisyonuyla sahibine gidiyor. İnternet sitesi kazandığı gelirini beyan etmeli ev sahibi de gelirini beyan etmeli kurduğumuz birim bu işleri takip edecek. Bir kişinin internet sitesi var vergi dairesinde kaydı yoksa resen vergi dairesine mükellef yapacağız.” dedi.