Türkiye İstatistik Kurumu’nun, raporuna göre ocak ve mart aylarına ilişkin dönemde, "inşaat alanında ciro endeksi"ni basına duyurdu.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden temizlenmiş inşaat ciro endeksi, yılın ilk üç ayından bir önceki yıla nazaran yüzde 1,2 düşüşe geçti.

Takvimin etkisinden temizlenmiş inşaat ciro endeksi ise geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 yükseldi.

İNŞAAT ÜRETİMİ ENDEKSİNİN YANIMLANAN KARARI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konu hakkında ilişkili raporunda, kurumun kısa dönemli iş istatistiği alanında genel anlamda yöntem ve veri kaynağı iyileştirilme çalışmasına devam edildiği belirtildi.

Bu kapsamda, 2013 yılından beri, 2010 temel yıllı yayımlanan 'inşaat üretim endeksi'nde veri kaynağı devamlılığının sağlanamaması nedeniyle, daha güncel ve geniş oran kaynağı olarak idari müracaatlarda hesaplamanın kullanılmasına karar verdiği belirtildi.

Bültende, "Bu alanı kapsayan, inşaat üretimi endeksine bu haber olarak verilmiş bültende yer bulamamış olup, idari kayıtlarda dayandırılarak hesaplamalar yapılacak 2015 temel senesi çalışmalar tamamlandıktan sonra endeks, geriye dönük olarak serilerle birlikte 2018 senesinden beri sunulacaktır." ifadeleri sarf edildi.