İngiliz Devinden Türkiye'de Jet Fabrikası

İngiliz dev Rolls Royce, Türkiye’de teknoloji merkezi açacak. Şirketin hedefinde Sinop Nükleer Santrali de var

İngiliz Devinden Türkiye'de Jet Fabrikası

İngiliz uzay ve havacılık devi Rolls Royce, Türkiye'de büyük bir yatırıma hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl sonu imzalanan protokol sonrası Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Rolls Royce yetkilileri yeniden bir araya gelerek teknoloji merkezinin startını verdi. Havacılıkla ilgili Ar-Ge çalışmalarını Türkiye'de yürütmeyi planlayan Rolls Royce, İngiltere, ABD ve Singapur'dan sınra 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi'ni (AMTC) Türkiye'de kuracak.

8'İNCİ MERKEZİNİ AÇIYOR
Sanayi Bakanlığı Aralık 2015'te Rolls Royce ile imzaladığı işbirliği anlaşmasını realize etmek için harekete geçti. Aralıktan sonra bir süre ara verilen çalışmalar yeniden hız kazandı. TÜBİTAK'la ortaklaşa bir Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (Mükemmeliyet Merkezi) kurulması çalışmaları tamamlanarak, merkezin kurulum aşamasına geçilmesine karar verildi. 2023'te göklerde olacak milli savaş jeti projesinde yer almak isteyen ve anlaşılması halinde uçak motorunun tamamını Türkiye'de üretmek için talepte bulunan firma 8. teknoloji merkezini Türkiye'de açacak. Sanayi Bakanı Fikri Işık, "Rolls Royce ile işbirliğine başlıyoruz. Yakında imzaladığımız anlaşmayı realize edeceğiz" dedi.

ÜRETİMDE BÜYÜK HEDEF
Milli Savunma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler tarafından desteklenen ve teknoloji üretiminde ortaklaşılacak olan Mükemmeliyet Merkezi'nde Rolls Royce ile enerji ve havacılık sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda Ar-Ge çalışmaları ve üretim yapılacak. Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral için de Türkiye'deki sanayiyle birlikte parça ve kontrol sistemleri üretmeyi amaçlayan Rolls Royce nükleer santralin dizel motorlarını üretmeye de talip.

JET FABRİKASI PLANLIYOR
Türk Hava Yolları'nın ana motor tedarikçisi olmak için büyük yatırımwlar yapan Rolls Royce 2023'te ilk uçuşunu yapması beklenen milli savaş jeti projesinde yer alması halinde 2025'te Türkiye'de bir jet fabrikası kurmayı hedefliyor. Öte yandan Türkiye'de kurulacak merkezde uçak parçalarının da üretildiği 3D yazıcı gibi ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesinin de planlandığı öğrenildi.

Yorum Yaz