Uluslararası Para Fonu ( IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton Lipton, Bloomberg'in gerçekleştirdiği bir bankacılık konferansında yaptığı açıklamada, 'Pek çoğunuz gibi ben de fırtına bulutlarının yığıldığını görebiliyorum ve krizi önlemek için hazırlıkların tamamlanmadığından korkuyorum' ifadelerini kullandı.

Lipton, IMF'nin dünya ekonomisinin son iki senede yaşadığı 'güneşli' günlerde hükümetleri, 'akan çatıyı tamir etmeleri' için devamlı olarak uyardığını belirtti.

Merkez bankaları muhtemelen hiç alışılmamış önlemleri denemek zorunda kalacaklar. Fakat ne kadar etkin olacakları belli olmadığından, para politikasının yeterliği hakkında endişe duymakta haklı oluruz.

'HÜKÜMETLER MALİ BİR MANEVRA BULAMAYCAK'

Elde edilen bilgilere göre, Lipton bir kriz halinde politika yapıcıların baskı altında kalacaklarını ve kendilerini hiç deneyimleri bulunmayan durumlarda bulacaklarını ifade etti. Pek çok hükümetin zaten yüksek düzeyde borçlandığına vurgu yapan Lipton, bu hükümetlerin mali bir manevra alanı bulamayacaklarını belirtti.

'Hükümetlerin 10 sene önce yaşadıkları ekonomik bozulmayı karşılayacak rahat imkanlara sahip olmalarını beklememeliyiz' diyen Lipton, yarattığı mali yük dikkate alınırsa, teşviklerin de siyaseten kolay benimsenmeyeceğini ifade etti.

'DÜNYANIN KENDİ ELLERİYLE KENDİNİ VURMASI OLUR'

Fakat en acil ve en büyük risk halen ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. IMF'nin tahminine göre eğer tehdit olarak öne sürülen tüm gümrük vergileri uygulanacak olursa, global GSYH'nin yüzde birinin dörtte üçü 2020 senesine kadar eriyecek.

Lipton, 'Bu, (dünyanın) kendi eliyle kendini vurması olur. Bu nedenle ABD ile Çin'in açıkladıkları en yeni ateşkesin gerilimlerin yoğunlaşması ya da yayılmasını önleyecek kalıcı bir anlaşma ile sonuçlanması çok önemlidir' ifadelerini kullandı.

Lipton, eğer bu sonuç sağlanamaz ve bir kilitlenme meydana gelirse, küresel ekonomide meydana gelecek bir 'parçalanmanın' ekonominin yavaşlamasına neden olacağını söyledi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.