Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çorlu’da bulunan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı doğrultusunda yürütülen faaliyetleri denetleyerek yerli malzemelerle yapılan köstebek adını verdikleri ilk tünel açma makinasını çalıştırdı. Bakan Eroğlu, incelemelerden sonra Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’na yönelik çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu ve Ergene Nehri’nin pislikten temizlenmesi için diğer bakanlarla birlikte hareket ettiklerini belirtti.

Eroğlu, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın ülke için değerli bir proje olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: ‘ Tüm derelerin temizlik çalışmaları devam ediyor. Devlet Su İşleri (DSİ)2017 sonuna kadar bütün çalışmalarını tamamlayacak. Bundan sonra yeraltı suyunu incelemeye alacağız. Kısa süre sonra ciddi bir çalışma başlatacağız. Yeraltı suyu istenildiği gibi kullanılamaz. Kaçak kuyu oranlarında artış görülmekte. Kuyu açmak için DSİ’den izin almak gerekiyor. Bunun altını çizmek istiyorum.’

Bununla birlikte tünel için bir standart getirdiklerini söyleyen Eroğlu, ‘Tünel açan bütün kurumlardan, tünel çapına uygun halde yapılmasını istiyorum. İstenilen çapta tünel oluşturulamaz. Bu şekilde devam ederse ülke tünel açma makinesi çöplüğüne döner. Diğer yandan yerli kaynakların kullanılmasına daha özen göstereceğiz.’ dedi.