TBMM Sanayi, Ticaret Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Havalimanı'na tamamen yerli üretim olan ilk Milli Radar Sistemi kurulacağının müjdesini verdi.

Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hava trafik kontrol hizmetlerinin sunumunda, hava araçlarının pozisyonlarını (mesafe, yön ve yükseklik) tespit ederek, hava trafik kontrolörlerinin sağlıklı ve emniyetli bir şekilde görevlerini yerine getirmelerine imkan tanıyan radar sistemlerinin hayati öneme haiz olduğunu, bu sistemlerin havacılıkta çok büyük bir önem arz ettiğini, bu ihtiyaçlarımızın milli imkanlar dahilinde TÜBİTAK ile yapılacak çalışmalar ile karşılanması amacı ile KUŞRAD Ar-Ge Projesi kapsamında Milli Gözetim Radarı (MGR) geliştirilmiş olup kabul çalışmaları tamamlanmıştır.

Milli Gözetim Radarı'nın yeni bir proje ile geliştirilerek hem yedekli olarak çalışabilmesi hem de Mode-S SSR özelliklerine sahip yeni bir radar sistemine sahip olunabilmesi amacıyla MGR/Mode-S Ar-Ge Proje çalışmalarına başlanmıştır.

Proje kapsamında öncelikli olarak yedekli yapıya kavuşturulmuş MGR radar sistemi tesis edilecektir. Akabinde TÜBİTAK tarafından geliştirilecek olan Mode-S SSR radar sistemi MGR radar sistemine entegre edilecektir.

Her iki radar sistemi Gaziantep Havalimanı'na tesis ettirilecek olan Yaklaşma Kontrol Sistemine entegre edilerek, Hava Trafik Kontrol hizmetlerinde aktif olarak kullanılacaktır."
 
Test aşaması böyle tamamlanmıştı.
Tamamen Türk yapımı ilk haberleşme uydusu, TÜRKSAT-6A için son hazırlıklara başlanıldı ve yerli uydunun yeterlilik test modelleri için üretime geçildi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın önderliğinde, ‘TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi’ne dair görüşmeler yapıldı.

Özlü ve Arslan'ın yanında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech’den görevlilerinde bulunduğu görüşmelerde, TÜRKSAT-6A hazırlığının son durumu ile ilgili konuşmalar yapıldı. 

Yeterlilik testlerinin 2018 yılının ilk aylarında yapılması düşünülen TÜRKSAT-6A'nın 2020senesinde ise fırlatılması hedefleniyor. TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) faaliyeti sürdürülen TÜRKSAT-6A'nın hazırlığı, eğitimini Fransa ve Japonya'da alan Türk mühendisler tarafından gerçekleştiriliyor. TÜRKSAT-6A projesinin maliyeti yaklaşık olarak 600 milyon lira.

TÜRKSAT-6A, Türkiye ile birlikte, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük kısmında hizmet verecek. Sahip olduğu özelliklerle dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek toplam 23 aktarıcıya sahip. Türkiye, yörüngede 15 sene duracak TÜRKSAT-6A'nın faaliyete başlaması ile dünyada haberleşme uydusu üreten 10 ülkeden birisi olacak ve bu kısımda dışa bağımlılık azalacak.