İKO Başkanı Atayık: Altın Fiyatları Düzeltme Hareketi Yapabilir

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, salgın sonrasında altın fiyatlarında düzeltme olabileceğini ifade ederek, "Çeyrek altın, 600- 580 TL ve altı, gram altın da yeniden 370-350 TL seviyelerine inerek bir düzeltme hareketi yapabilir." şeklinde konuştu.

İKO Başkanı Atayık: Altın Fiyatları Düzeltme Hareketi Yapabilir

İKO Başkanı Atayık: Altın Fiyatları Düzeltme Hareketi Yapabilir

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, salgın sonrasında altın fiyatlarında düzeltme olabileceğini ifade ederek, "Çeyrek altın, 600- 580 TL ve altı, gram altın da yeniden 370-350 TL seviyelerine inerek bir düzeltme hareketi yapabilir." şeklinde konuştu.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, AA muhabirine altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin coronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme hususunda yaptığı açıklamalar ve attığı adımların peşinden coronavirüse savaşta örnek bir strateji takip eden Türkiye'nin de 11 Mayıs'ta yeni bir sayfa açtığını belirten Atayık, "AVM’ler ve birçok meslek erbabının yanı sıra yaklaşık iki aydır sayın Cumhurbaşkanımızın 'Evde Kal' çağrısıyla büyük oranda kapalı olan kuyumculuk sektörü de yeniden iş yerlerini açtı." bilgisini aktardı.

Kuyumcuların Ramazan Bayramı sonrasını beklediğini hatırlatan Atayık, dünyanın ilk AVM’si kabul edilen ve ticaretin değişmez adresi olan Kapalıçarşı'nın 1 Haziran'da açılacağını dile getirdi.

Atayık şu açıklamalarda bulundu:

"Bugüne kadar iptal edilen ve ertelenen nikah ve düğünlerin yeniden başlayacağı yaz sezonuna ‘Merhaba’ diyeceğiz. Bilindiği gibi ihracatta başarılı bir grafik izleyen meslektaşlarımız, ihracat kalemlerini büyük oranda yolcu beraberi gerçekleştirilen satışlarla gerçekleştiriyor. Bu nedenle kuyumculuk için uçak kargo hariç, yolcu trafiğine, yurt dışı uçuşların halen kapalı olması iç piyasanın önemini daha da artırdı.

Aylardır sektörümüz büyük oranda kapalıydı, fiyat yükselişleri dönemlerinde geçici olarak yaşanan hurda dönüşü dışında herhangi bir hareketlilik yoktu. İç piyasa ve ihracatta yüzde 50’nin üzerinde kayıplar yaşadık. Ancak, bu durumu tersine çevirmek bizim elimizde… Türk kuyumculuk sektörünün, güçlü altyapısı, yetişmiş kalifiye eleman potansiyeli ve her koşula hızla uyum sağlayan esnek çalışma tarzıyla geçen sürede yaşanan kayıpları hızla tersine çevireceğine inanıyoruz."

Atayık, "1 Haziran tarihinden itibaren virüsle mücadele kapsamında geçtiğimiz aylarda kapatılan düğün salonlarının da normalleşme adımları kapsamında yeniden açılmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

11 Mart'ın Türkiye için sağlıktaki gibi ticarette de bir milat olduğunu belirten Atayık, aşı ile ilaç bulunana dek bütün dünyadaki gibi Türkiye'nin de coronavirüsle yaşamaya alışacağını belirtti.

Atayık, "Ülkemizin virüsle mücadelede elde ettiği başarılı grafiğini devam ettirmek için kamu otoritesinin yanı sıra tüm meslek mensuplarına ve bireylere de ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor. Virüs, ne kadar korkutucu gözükse de ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkayarak, maske kullanarak, fiziki mesafeye dikkat ederek ve iş yerlerimizi azami ölçüde temiz tutarak bu mücadeleye destek olabiliriz." şeklinde konuştu.

Atayık, altının ons fiyatının 2019'da dünyanın 2 ekonomik devi kabul edilen ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarıyla tekrar tırmanışa geçtiğini anımsatarak, altının onsunun nisanda 1,748 dolara çıkarak son 8 senenin rekorunu kırdığını dile getirdi.

Liraya karşı geliştirilen Londra’dan kaynaklı bir spekülatif atağın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve alakalı kurumların ciddi refleksiyle savuşturulduğunu belirten Atayık, dolar/TL paritesiyle ilgili olarak, "Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararlı duruşu ve piyasaya güven veren açıklamaları, enflasyon ve işsizlikle ilgili gelen pozitif verilerle dolar, yeniden 7 TL’nin altını gördü. Önümüzdeki günlerde swap konusunda gelecek olumlu haber akışıyla dolar kuru, hızla 6,80-6,50 bandına geri çekilebilir." ifadelerini kullandı.

Mustafa Atayık, altının onsunun dünya ülkelerinde art arda normalleşme hususundaki hareketlerde 3-4 haftadır 1,690-1,710 sıkışık bandında ilerlediğini anımsatarak, aşı ile ilaçla alakalı gelen negatif açıklamaların ons fiyatını tekrar canlandırdığını dile getirdi.

Atayık şu açıklamalarda bulundu:

"Pandemi sürecinin uzama ihtimali, coronavirüste 2. dip ihtimali, ABD’den gelen kötü ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı’nın en son yaptığı 'virüsle mücadelede ekonomileri desteklemeye devam edecekleri' açıklamasıyla ons altın, yeniden hareketlendi.

Altının onsu, 13 Mayıs’ta gün içerisinde 1,715 dolara kadar yükseldi. Analistler öngörülerinde ons altındaki bu yükselişin devam etmesi durumunda teknik direnç noktası kabul edilen 1,740 dolar seviyesi kırılırsa daha yukarı seviyelerin görülebileceğini dile getiriyor. Ancak, birçok analist ve uzmana göre de virüste en dip görüldü, bu nedenle ons altın, 1,720 doların üzerinde çok fazla tutunamıyor. Bu senaryoda geri çekilişlerde kısa dönemde ons altının, 1,700 dolar, 1,650 ve altını görmesi de olası. Bu durumda, çeyrek altın, 600-580 TL ve altı, gram altın da yeniden 370-350 TL seviyelerine inerek bir düzeltme hareketi yapabilir. Altın, uzun vadede yukarı bir trend izlese de virüs gündemi nedeniyle öyle gözüküyor ki önümüzdeki süreçte de iniş-çıkışlı bir trend izleyecek.

Her zor süreç ve kriz dönemlerinde olduğu gibi bu salgın döneminde de altının dünya ekonomileri ve yatırımcılar için önemi bir kez daha ortaya çıktı. Güvenli liman rolü daha da pekişti. Bu nedenle vatandaşlarımız ve yatırımcılarımıza altın takı, mücevher almaya devam etmeleri çağrısını yineliyoruz. Altın, sizi hiçbir zaman üzmez ve yolda bırakmaz."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR