Sivas, Gölova ilçesinde bulunan Karayakup köyünün bir vatandaşı olan 37 yaşındaki Nurhan Doğan almış olduğu iki tavuğun yeşil yumurta vermesinin ardından başlattığı iş ile şimdi talepleri yetiştiremez hale geldi.

YEŞİL YUMURTA VİTAMİN DEPOSU

Sivas, Gölova’ya 9 kilometre ötesinde yer alan Karayakup köyünün kütüğüne kayıtlı evli ve 3 çocuk annesi olan Nurhan Doğan iki adet tavuğuyla yeşil yumurta elde etti. Tavuklarının yumurtalarının yeşil olduğunu fark eden Nurhan Doğan yumurta hakkında araştırmalara başladı. Yapılan araştırmalar neticesinde yumurtanın vitaminin değeri çok yüksek olduğunu keşfeden ev hanımı Nurhan Doğan bu yeşil yumurtadan imal etmeye başladı.

2-3 TAVUKLA BAŞLADI

Zaman ile il dışına da satışı yapmaya başlaması ile Nurhan Doğan şimdi isteklere yetiştirememeye başladı. 

Girişimi için ev hanımı Nurhan Doğan, iki tavuk ile bu üretime başladığını ifade etti, "Yeşil yumurtlayan tavukların 2 veya 3 tavuk olarak başladım şu anda bunlar için vitamin değeri çok yüksek olmasından dolayı aşırı bir talep bulunmakta. İsteyeni de bir o kadar çok, ben de elimden yettiğince daha fazla üretmeye çalışıyorum. İnşallah daha da büyüteceğim. Yeşil yumurtlayan tavukları daha fazla yapmaya çalışıyorum. Yan tarafa bir kümes daha açacağız, tavukların rakamı 100'e kadar çoğaltmak istiyorum." dile getirdi.