TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Temmuz'da ihracatın yüzde 31,2 artışla 11,47 milyardolar olduğunu haber verdi. Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin Temmuz ayı ihracatı geçen senenin aynı zamanlarına göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. İlk yedi ayda ihracat geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 10,7 yükselmeyle 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki seneye göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti.Yükselme son 6 senenin en büyük aylık artışı olarak belirtildi.

Toplantıda konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, "Bu tesiste olmaktan mutluluk duyuyorum ve tesisle gurur duyuyorum. Bugün burada tarihe geçecek bir görüşmedeyiz. Bu tarihi buluşmayı da gerçekten gurur duyacağımız değerli teknolojik ürünlerin üretildiği bir yerdeyiz. Ben inanıyorum ki Vestel Türkiye'nin gurur duyduğu teknoloji şirketlerinden biri olmayı sürdürecek’ dedi.

Temmuz ayında en fazla ihracatı, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 41.1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar ihracat sağlayan otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Otomotivi 1 milyar 483 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ve 1 milyar 190 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri izledi.