İhbar Tazminatı

İhbar tazminatı işçiyi koruyan, yasa dışı işten çıkarımlarını güvence altına alan bir kanundur. İhbar tazminatının korumacılığının temeli işçiden yanadır.

İhbar Tazminatı

İhbar Tazminatı

İhbar Tazminatının Yükümlülükleri Nedir?

İşveren, işten çıkarmak durumunda olduğu bir çalışanını öncesinde kendisine bildirmek zorundadır. Önceden bildirim yapılamamış ise iş yeri çalışana ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür. Fakat her zaman aynı kural geçerli olmayabilir. İşçi de aynı şekilde birden işten çıkamaz. İşe giriş tarihi itibari ile belirlenen sınırlar çerçevesinde sunulan gün sayısınca önceden haber vermek zorundadır, aksi durumda çalışanda işveren ihbar tazminatı öder. Bazı ender durumlarda işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmaz. Bu kural ancak işçinin deneme süresi olan iki aylık bir süreyi kapsar. Sözleşmede işveren bu süreyi dört aya da çıkarmış ise deneme süresi dört ay olarak uzar. Bu süre içinde çalışanından memnun olmayan işveren deneme süresince bildirim yapmadan da işten çıkarım uygulayabilmekte.

İşveren Ve İşçi Arasındaki Bildirim Farkı

Çalışmış olduğunuz süre zarfı sizin ihbar tazminatı için bildirim gün sayınızı belirler. Eğer iş yerinde altı ay gibi bir süre ya da daha az çalışmış iseniz iki hafta önceden, altı ay ve bir buçuk yıl aralığında ise dört hafta öncesinden, bir buçuk ila üç yıl arasında çalışılmış ise altı hafta öncesinden, eğer üç yıl ve daha fazlası var ise sekiz hafta önceden sizi işten çıkaracağını bildirmek zorundadır. İşe girerken imzalamış olduğunuz sözleşmelerde farklı bir tarih söz konusu değilse belirtilen rutin süre aralıkları geçerlidir.

İhbar Tazminatı Ne Kadar?

Belirtilen süre sınırlarına uymayan işveren, bildirmediği süre zaman aralığında size ihbar tazminatı öder. Ödenen bu tutar dışında kalan çoğu zamanda göz ardı edilen bildirimler de mevcut. Çalışırken size sunulmuş olan ek hizmetlerde nakitte çevrilip kıdem tazminatı olarak verilmesi gereklidir. Bunların içerisinde servis hizmeti, yemek kartları ya da öğle yemekleri, üretim alanında iseniz kıyafet destekleri gibi ekstra yardımları da kapsar. Sözleşmeyi iptal eden hangi taraf ise o ödemekle yükümlüdür. Çalışan da işverene ihbar tazminatında bulunabilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR