İstanbul Boğazı’nda 7 Nisan’da yaşanan gemi kazasının sonrasında, tehlikeli gemi trafiği ve Kanal İstanbul Projesi tekrardan gündem oldu. Gemi kazalarını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Uysal, “Gemi kazası yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil ve önemli olduğunu gösterdi. İstanbul Kanal projesinin bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum” şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Boğazı’nda 7 Nisan gününde gerçekleşen ve tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nı enkaz hale getiren gemi kazası, Kanal İstanbul Projesi’ni tekrardan gündeme getirmişti. Kazanın sonrasında Boğaz’daki riskli gemi trafiğine vurgu yapılırken, Kanal İstanbul’un şehir için gerekliliğine dikkat çekilmişti. Dün de Emirgan Parkı’nda İstanbul’daki başkonsoloslarla bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Boğaz’daki gemi kazaları ve Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

GEMİLER İSTEDİĞİ ŞEKİLDE GEÇİYOR

Boğaz’daki gemi kazaları üzerine bir soruya cevap veren Mevlüt Uysal, “Boğazlar; Çanakkale, İstanbul Boğazı, Montrö Anlaşması çerçevesinde, uluslararası bir anlaşma ile kuralları belirlenmiş ve çok tarafları olan bir husus. O dönemin ticari gemilerinin büyüklüğü, o koşullar düşünülerek belki kurallar oluşturuldu. Bunu bizim değiştirme durumumuz yok. Ticari olarak boğazdan geçen gemiler ‘Ben direkt geçiyorum’ dediği zaman yapılacak hiçbir şey olmadığı için kural da konulmuyor. Kuralları oluşturup ticari olarak bakıldığı zaman daha makul işleyen bir kanal olması hem şehri hem ticaret yapan o tacirleri, gemi sahiplerini rahatlatacağını düşünüyoruz”  şeklinde konuşarak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.