Hükümet, güçlü büyüme için vergi alanında da büyük girişimlere el atıyor. İşletmeler, sermaye şirketleri ve iktisadi kuruluşların önünde büyük sıkıntıya neden olan yüzde 20 seviyesindeki Kurumlar Vergisi'ni (KV) indirmek için çalışmalara başladı. Maliye, KDV sisteminde olduğu gibi Kurumlar Vergisi'nde de 35 ülke uygulamasını ele aldı. Ülkeleri birçoğu 2020'ye kadar KV'yi indirmeye çalışırken, Maliye de sektörel ve alan bazlı çalışma ile bu yükü azaltmaya çalışıyor. Bakanlar Kurulu, Kurumlar Vergisi'ni dörtte üçe kadar azaltabilecek. Söz konusu durumda yüzde 20 olan vergi oranı sektörel bazda 5'e kadar azalabilecek.

35 ÜLKEDE UYGULAMALAR MERCEK ALTINDA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni Gelir Vergisi Kanunu kapsamında üretimin teknolojik seviyesine bağlı kalmak üzere Kurumlar Vergisi indirimi yapmayı planladıklarını dile getirdi. Ağbal, indirim yapılacak sektörler ve oranlar üzerinde senaryo çalışmalarının hazırlıklarını anlatırken, 35 ülkede uygulamalar mercek altına alındı.
ABD Başkanı Donald Trump vergi reformu kapsamında yüzde 38.9 olan oranı 15'e düşürmeye karar verdi. Türkiye de Kurumlar Vergisi'ni 2006'da yüzde 20'ye düşmüştü.

EN DÜŞÜK VERGİ MACARİSTAN'DA

Maliye Bakanı Ağbal'ın incelenmesi talimatı verdiği 35 ülke içinde en düşük kurumlar vergisi yüzde 9 ile Macaristan'da alınıyor.