Hükümet yurtaşın daha ucuz gıda alabilmesi ve enflasyonu tetikleyen rakamların aşağı indirilmesi için dört adım daha atacak. Gıda Komitesi, ilgili bütün bakanlıklardan gelen önerileri değerlendirdı ve ikinci bir hamle yapmaya hazırlanmakta.

Buna göre depodaki fındık, buğday, pamuk gibi ürünlerini teminat gösteren üreticinin kullandığı kredide faizin yüzde 50'sini devlet verecek. Böylece depolarda stok yapılıp fiyatların üstlere çekilmesi önlenecek. Devlet desteğiyle alınmış küçük ya da büyükbaş hayvanlar kocası kırsalda çalışan kadınlara zimmetleniyor. Meyve-sebzedeki kaybın önüne geçmek için hem hallerde depo, marketlerde soğuk hava reyonları zorunlu hale getiriliyor. Hem geniş otlaklı ülkelerde hayvan yetiştiriciliği teşvik yapılacak.

15 MİLYARLIK HAMLE

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekimde yaşama geçirilecek önlemleri ve orta vadede atılacak adımları aktardı. Tüfenkci, şunları söyledi:

"Depodaki ürünlerin teminat gösterilmesi konusunda Hazine ile çalışmakta. Üretici bankadan kredi çektiğinden yüzde 50'sini karşılayalım förmülünü ortaya koyduk. Kırsalda bayanların emeği çok yüksek. Eşi fabrikada ya da başka yerde çalışıyorsa. 'Al bacım inekler senin' diyoruz. Böylece emek veren bayan da kendini güvende hissediyor. Sebze-meyve ticareti 100 milyar lira civarında. Kayıt yüzde 25, bir takım ürünlerde yüzde 45'i bulmakta. Bu oranı yüzde 15 çekersek 15 milyar lira yapar.