Giderek çoğalan nüfus ve büyük şehirlerde tarım alanlarının hızla küçülmesi sebebiyle Hollanda, su üzerinde yüzen çiftlikler kurma planları yapıyor.

DÜNYANIN İLK YÜZEN ÇİFTLİĞİ

Dünyanın ilk su üstünde giden süt ürünleri çiftliğinin yapımına, ülkenin ikinci büyük şehri Rotterdam'daki Merwehaven'da kısa süre içinde başlanacak. Beladon adlı firma üstlendiği geliştirilen ve AgriFood isimli kuruluşla birlikte tasarlanan proje içerisinde iki ayrı yüzen çiftlik kurulacak.

Floating Farm ismi verilen çiftliklerden birinde 40 inek yer alması dşünülüyor. Diğer çiftlikteyse, 6 bin adet tavuk beslenecek.
Yaklaşık 2 milyon euroya mal olacağı düşünülen yüzen çiftlikler, önce Rotterdam sonra Den Bosch şehrinde inşa edilecek.

PİLOT BÖLGELER OLACAK

Projenin tasarlayanlardan biri olan Peter Van Wingerden, Den Bosch şehrinde ayrı bir şeyler deneyeceğini bildirerek, Rotterdam'la birlikte bu şehrin pilot bölgeler olacağı konuşuluyor.

Van Wingerden'e göre yüzen çiftlik düşüncesi bir bilim kurgu değil, aksine ileriye yönelik zekice bir adım. Beladon ve AgriFood, planı çok daha iyi hale getirebilmeleri için yüz bin euroluk kaynak sundu.
Çokça kuruluşun destek olduğu plana, su açısından zengin olan Hollanda’nın seri şekilde artan nüfus ve giderek daralan tarım alanları konusunda önemli bir alternatif olarak nitelendiriliyor.