1 Temmuz'dan başlayarak aralarından İstanbul - Ankara otoyolunun da olduğu birden çok yolda başlayacak etkinlik ile sürücüler yoldaki sürelere bakılarak ortalama hızları bildirilecek. Yasal hız limiti üstüne çıkarılanlara ise 427 TL’ye varan depolarda ceza uygulanılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasından geçen aylarda bir protokol imzalandığı. 1 Temmuz'dan başlayarak yürürlüğe girecek olan protokole göre otomobillerin, giriş yaptığı HGS - OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS - OGS alanları arasında ki süre ve hızdan ortalama hız olarak belirlenebilecek ve yasadaki hız limiti değerlendirilecek.

Sistem Ankara – İstanbul, İstanbul - Edirne, İzmir - Aydın, Niğde - Şanlıurfa, Adana – Mersin ve Adana - Şanlıurfa otoyollarında eş vakitli olarak 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak.

ERKEN ÖDEME İLE 157 LİRA’YA GERİLİYOR

2017 senesinde belirtilen hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşan trafik cezaları 210 lira, fakat yazılan radar cezası ise 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa, yüzde 25'lik erken ödeme indirimi ile beraber 157.5 liraya geriliyor.

Belirtilen hız sınırı yüzde 30’dan daha fazla geçenin cezası ise 427 lira, yine aynı şekilde hız sınırına yüzde 30’dan daha fazla aşma cezası önce ödeme indirimi ile ödenir ise 320.25 liraya geriledi.