Geçen sene özelleştirmesi biten Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerine yönelik devir sözleşmesi 8 Ağustos’ta görüşmesi tamamlandı ve imzaları atıldı. Bununla beraber en iyi teklifi sunan Gaziantepli Gül Enerji, ihale için nakit bir şekilde 750 milyon 500 bin lirayı ödedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, öncesinde yaptığı konuşmada ‘Özelleştirme programına katılan kuruluşlarından kazanılan paralar ilk başta merkez yönetim bütçesinin eksiklikleri için harcanacak. Zira bizim bütçede yaşadığımız eksikliklerin tamamlanmasında özelleştirme gelirlerinin getirisi büyük’ ifadelerini kullanmıştı.

Ülkemizde son 14 senedeki özelleştirme programlarının toplamı 71 milyar dolar olarak belirlendi. Bakan Ağbal, Mayıs ayında, ilerleyen sürede de özelleştirme idaresinin iyi bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini ifade ederek takip edilecek yolu şu şekilde dile getirdi: ‘Şimdi ÖİB’nin portföyünde yer alan şirketlerin hem blok satışı, hem de halkı arzı söz konusu. Değişik yollarla özelleştirmeyi sürdüreceğiz. ÖİB bütün şirketlerle birlikte bundan sonraki süreçte faaliyetlerini hızlandırarak çalışmalarına devam edecek. Yeni süreçte daha programda yer almayan ama programa dahil edilecek uygulamalarla ilgili olarak da faaliyetlerimiz sürecek.’ dedi.