HGS ve OGS’de ceza alan araç sürücülerinden tepkiler yağıyor. Ceza yiyen sürücülerin geneli, 15 gün içinde cezayı ödemelerine rağmen kaçak geçiş ücretinin bakiyeden düşmediğini ifade ederken, bir kısım sürücüler ise OGS ve HGS geçişlerinde plakaların yanlış okunduğunu öne sürüyor. Sürücülerden biri kullanmadığı yolda ceza yediğini söylerken başka sürücü ise ‘ 27 bin lira para yatırdım. 16 bin 400 lira kredi çektim kalanını da borç aldım öyle ödedim cezamı’ şeklinde konuştu.

Köprü ve otoyollarda uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)'nden kaçak geçiş cezalarına yönelik vatandaşların tepkileri çok fazla. Kaçak geçiş, hatalı okuma gibi çeşitli cezalar için uygulanan 10 kat idari para cezasını çok bulan sürücülerin geneli bu durumdan da muzdaripler. Ceza yiyen bazı sürücüler, cezalı geçişleri kontrol etmek ve para cezasını yatırmak için ödeme merkezlerine giderken, kimileri çareyi dava açmakta buluyor.

10 KAT PARA CEZASI 

HGS ve OGS'lerden kaçak olarak geçişlerde, 15 gün içinde hesaba bakiye yatırılmadığı vakit geçiş ücreti ve buna uygulanan 10 katı idari para cezaları çoğu sürücünün şikâyetçi olduğu bir konu.