Hanenin maddi durum beklentisi endeksi geçtiğimiz aya göre aya göre yüzde 2,8 oranında düşerek Kasım ayında 84,6 olarak belirlendi. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ekim ayında 90,4 iken, Kasım ayında yüzde 3,7 oranında düşerek 87,1 değerine indi. Bu iniş, önümüzdeki 12 aylık zamanda genel ekonomik durumun daha kötü olacağına ilişkin beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından meydana geldi.

İŞSİZ RAKAMI BEKLENTİSİ ENDEKSİ

İşsiz rakamı beklentisi endeksi Ekim ayında 70,88 iken, Kasım ayında yüzde 0,1 oranında yükselerek 70,95 oldu. Bu yükseliş, önümüzdeki 12 aylık zamanda işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından meydana geldi..

TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 14,4 oranında düştü. Ekim ayında 21 olan endeks, Kasım ayında 18 değerine indi. Bu azalma, önümüzdeki 12 aylık zamanda tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

VATANDAŞ SEVİNECEK

Diğer yandan hükumet üretime destek verip yükselen fiyatların önüne geçecek. İstihdam teşviklerini zevize ederek, kamu borçlarını indirecek. Her bakanlık hayat pahalılığını önleyecek tedbirler için harekete geçecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün bakanlıklara talimat vererek her bakanlığın bu konuda biraz önce harekete geçmesini söyledi. Her bakanlığın kendi içinde yaptığı çalışmalar toplanacak. Yapılan çalışmalarla üretime destek verilirken tüketim mallarının ucuzlaması sağlanacak. İşletmelere verilen bazı desteklerin sürdürülmesi ile ilgili mutabakat oluşurken, işsizliğin önüne geçmek için yeni tedbirler de devreye sokulacak.