2016'da geçerli olacak asgari ücret için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu hafta son kez masaya oturuyor. Net bin 300 liraya çıkacak asgari ücrette, işverenin yükünü hafifletmek için; asgari geçim indirimi (AGİ) oranının vergiyi sıfırlayacak düzeyde yükseltilmesi, gelir vergisinin düşürülmesi, İşsizlik Fonu kesintilerinin bir süre ertelenmesi seçenekleri ön plana çıktı.

AGİ'nin yükseltilmesi hem işveren hem de çalışan için büyük avantaj sağlayacak. Yüzde 85'lik indirim oranı, asgari ücretin tamamen vergiden muaf tutulacağı anlamına geliyor. Bugünkü asgari ücret üzerinden 90 lira olarak verilen destek, vergi kesintisinin kalkması ile tüm kamu çalışanları için yaklaşık 153 lira olacak. AGİ'nin yüzde 85'e çıkarılması durumunda işverenin maliyeti yaklaşık 106 lira düşecek, kamu çalışanlarının gelirinde 63 liraya varan artışlar olacak. AGİ'nin yükseltilmesi ile bin 300 lira olacak asgari ücretin üzerine 63 lira daha eklenecek.

AĞIR İŞE FAZLA MAAŞ

Gelir vergisinde indirime gidilmesi durumunda asgari ücret yine bin 300 lira olacak ancak tüm çalışanların maaşı artacak. Geçen hafta yapılan toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu'nun hesaplamasına göre net asgari ücretin ağır işlerde bin 599 lira, orta ağır işlerde bin 427 lira, hafif işlerde bin 326 lira olması önerildi.