Türk-İş tarafından, çalışanların geçim şartlarını meydana çıkarmak ve temel gereksinim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine etkilerini tespit etmek için her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırması"nın haziran ayı sonuçları duyuruldu.

Araştırmaya göre, haziranda dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması lazım olan gıda harcaması tutarını tespit eden "açlık sınırı" bin 714 lira olarak hesaplandı.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri gereksinimleri için yapılması lazım diğer harcamaların toplam tutarına denk düşen "yoksulluk sınırı" ise 5 bin 584 lira olarak hesap edildi.

Ankara'da ikamet eden dört kişilik bir ailenin gıda için yapması lazım olan asgari harcama tutarı bir önceki aya oranla yüzde 1,67 oranında yükseldi. Senenin ilk yarısında fiyatlardaki yükseliş yüzde 6,61 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibari ile yükseliş oranı yüzde 13,66 oldu. Enelik ortalama yükseliş oranı ise yüzde 10,65 olarak tespit edildi.

KURU SOĞAN VE PATATES FİYATI AY SONUNDA ARTTI

Araştırmaya göre, haziranda süt, yoğurt, peynir grubunda genel itibari ile ortalamada önemli bir fiyat değişikliği olmadı.

Kıyma ve kuşbaşı et, tavuk ile sakatat fiyatı aynı oldu. Yaş sebze-meyve fiyatlarında, mevsim şartlarına bağlı olarak düşünülen gerileme yerine artış öne çıktı. Özellikle kuru soğan ve patates fiyatı, ayın ilk haftalarına göre son hafta yüksek oranda artış yaptı. Geçen ay 4,52 lira olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 5,02 liraya çıktı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.