Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında, yerli üretimin güçlendirilmesi için, Hazine'ye ait tarım arazilerini uygun şartlarda çiftçilere kiralama uygulaması başlatılmıştı. Posta'nın aktardığına göre Ekim ayı itibarıyla uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuru yaptı. 218 bin çiftçinin yararlanmasının amaçlandığı uygulamaya başvurular için son tarih ise 19 Kasım.

İSTERSE ALABİLECEK

Hazine'nin 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi, çiftçilere 10 seneye dek kiralanıyor. Tarım arazileri, çiftçiye ecrimisil (kullanım) ücretinin yarısı üstünden kiraya veriliyor. Ecrimisil ücreti, şehirlere ve araziye göre farklılık gösteriyor. Çiftçi, 10 sene sonra isterse araziyi satın alabilecek, isterse de bir 10 sene daha kiralama hakkına sahip olacak.

3 YIL KULLANIM ŞARTI KİRALAMA

Yapılabilmesi için 31 Aralık 2017'den önce bu arazilerin 3 sene süreyle kullanılmış olması gerek. Bunun belirlenmesini ise Milli Emlak Müdürlükleri gerçekleştiriyor. Aileleriyle beraber 1 milyon insanı alakadar eden uygulama sayesinde çiftçiler, tarım arazilerini artık kira ücretini vererek gönül rahatlığı ile ekip biçecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.